Franciszek Willert

Franciszek Willert urodził się w 1880r. (lub 1884r) na Pomorzu. Po uzyskaniu dyplomu w 1905 przenosi się do Lublińca, gdzie praktykuje jako lekarz. Jest aktywnym członkiem Narodowej Demokracji.

receptawillert
Recepta wypisana przez dr Willerta z 1917r.

W 1909r. zakłada w Lublińcu Bank Ludowy i wchodzi w skład jego zarządu.

willerta

W latach 1919-1921r. w trosce o swoje bezpieczeństwo - jest zmuszony opuścić Lubliniec na kilka miesięcy.  Po I powstaniu pełni funkcję delegata PCK na powiat lubliniecki i udziela się w Polskim Komitecie Plebiscytowym. W 1920r. zakłada w Lublińcu Spółdzielnię "Rolnik". Bierze udział w II powstaniu. W powstaniu III jest lekarzem wojsk powstańczych grupy "Północ" i Komendantem Szpitala Powstańczego w Lublińcu.

willeret2019iu

W okresie międzywojennym pełni funkcję lekarza powiatowego. Jest także „lekarzem ubogich", którą to funkcję piastuje z przerwami od 1914r. Lekarz ubogich miał za zadanie leczyć za darmo (opłatą były odpadki z rzeźni miejskiej), każdego pacjenta, którego do niego skierował magistrat.

podpiswillert
Podpis lekarza powiatowego Franciszka Willerta

Pracuje także w Szpitalu (Przytułku) Świętego Krzyża znajdującego się przy kościele pw. Świętego Krzyża (nazywany też kościółkiem szpitalnym).

szpitallublinieckrzyz2019
Plac Kościuszki w Lublińcu
drugi budynek od prawej strony to Szpital Świętego Krzyża

Jest członkiem Rady Parafialnej w Lublińcu. Piastuje funkcję prezesa Towarzystwa Upiększania Miasta.

willert2019tgt

Jego pasją są gołębie. Sprowadza je aż z Belgii. W 1924r. wraz z porucznikiem W. Chrzanowskim z 74pp, zakłada w Lublińcu Towarzystwo Hodowców Gołębi Pocztowych „Błyskawica" oznaczone nr IV – 04, którego zostaje przewodniczącym.

Gdy 3 listopada 1920 roku powstaje konspiracyjna organizacja o nazwie Komitet Łowiecki, będąca zalążkiem Śląskiego Towarzystwa Łowieckiego - jest jedynym z jej współzałożycieli. W Śląskim Towarzystwie Łowieckim jest członkiem zarządu. Pełni funkcję łowczego na miasto i powiat Lubliniec.

Był pomysłodawcą zarybienia stawu w Parku Grunwaldzkim. Miał nadzieję, że ryby oczyszczą zanieczyszczaną w zbiorniku wodę. Przez dwa lata, dzierżawił staw - zarybiając go. Wycofał się z pomysłu, gdy okazało się, że kłusownicy wyłapywali ryby ze stawu.

wilertsp12019rfrfbud
Budowa nowego budynku Szkoły Powszechnej w Lublińcu
Pierwszy od prawej strony, na samej górze stoi Franciszek Willert

W 1939r. aresztowany przez Gestapo. Jedną z przyczyn aresztowania dr Willerta, już w pierwszych dniach września, poza działalnością powstańczą i plebiscytową, jest znalezienie przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, w ogrodzie doktora - Kartoteki Związku Powstańców Polskich. Decyzją władz niemieckich - zostaje wysiedlony najpierw do Blachowni, potem do Wałbrzycha. Tam na skutek przejść okupacyjnych - umiera w 1944r. Zostaje pochowany w Namysłowie, w miejscowości rodzinnej swojej żony.

willertnagrobek
Grób Franciszka Willerta w Namysłowie na cmentarzu komunalnym przy ulicy Jana Pawła II

W 1984r. przy ulicy Pawła Stalmacha 1, gdzie mieszkał dr. Franciszek Willert - została odsłonięta tablica pamiątkowa.

willerttablica22019dd

Encyklopedia Powstań Śląskich
Ziemia Lubliniecka nr 2/2017, oraz nr 2/2014 - artykuły autorstwa pana Sebastiana Ziółka
Ziemia Lubliniecka a powstania śląskie - Marian Berbesz