Komisja Historyczna Hufca Lubliniec

I Harcerska Noc Muzeów

19 maja 2017r. Komisja Historyczna Hufca Lubliniec, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego zorganizowała I Harcerską Noc Muzeów. Impreza odbyła się w Gimnazjum nr 1 w Lublińcu i trwała od 20 aż do 2 w nocy:). Uczestniczyło w niej prawie 50 harcerzy i instruktorów Hufca Lubliniec.

nocwmuzeum1

Wzięli oni udział w 7 specjalnie przygotowanych dla nich panelach. Zwiedzili Muzeum Edyty Stein.

muzeumedytystaein2

Od druha Krzysztofa Zbaczyniaka i druhny Małgorzaty Ożarowskiej dowiedzieli się jak powstawała Harcerska Stanica Turystyczna w Kokotku i jak wyglądało w tym czasie życie harcerskie na obozie.

nocwmuzeum124

Dzięki uprzejmości pani Sylwii Kanclerz, zapoznali się z historią 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i mieli możliwość poznania zbiorów Izby Tradycji Pułku.

nocwmuzeum12

Druh Angelo Korzekwa zabrał wszystkich uczestników w podróż przez morza i oceany - opowiadając o drugiej swojej życiowej pasji (pierwsza to harcerstwo) jaką jest żeglarstwo,

nocwmuzeum126

a druh Bartek Zbaczyniak opowiedział o pamiątkach jakie pozostawili po sobie harcerze naszego Hufca na przestrzeni prawie 100 lat.

muzeumedytystaein2i9

Wraz z członkami Kręgu Instruktorskiego, wszyscy biorący udział w "Nocy" - wybrali się na nocny spacer po Lublińcu, ścieżkami przedwojennych harcerzy - co zaowocowało zdobyciem Nocnej Harcerskiej Odznaki Turystycznej.

nocwmuzeum126gt

Wreszcie, dzięki wsparciu wydawnictwa Egmont i państwa Marty i Michała Dzyzga harcerze i harcerki, zapoznali się z możliwością wykorzystania gier planszowych podczas zbiórek, oraz zagrali w grę, której bohaterami byli kultowi harcerze: Tytus, Romek i Atomek.

nocwmuzeum126gtdz

Wszystko przeplatała piosenka harcerska, a na głodnych wędrowców czekał - pyszny bigos. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom, które pomogły w zorganizowaniu tej imprezy - pierwszej takiej w Lublińcu:) Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok:) Czuwaj!!!