Komisja Historyczna Hufca Lubliniec

II Harcerska Noc Muzeów

12 maja 2018r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu - odbyła się II Harcerska Noc Muzeów, którą zorganizowała Komisja Historyczna Hufca Lubliniec im. dh Krystyny Rożniewskiej, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego im. dh. Mariana Ożarowskiego. Podczas prawie 3 godzinnego spotkania, uczestnicy Nocy - a było ich prawie 60-ciu, mogli dowiedzieć się jak wyglądała współpraca w latach międzywojennych, pomiędzy 74 GPP a harcerzami Hufca Lubliniec (tą część poprowadził druh Bartek Zbączyniak).

nocmueów2018tgta

Dzięki uprzejmości pana Adam Kurusa z Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika - harcerze przeglądając zdjęcia żołnierzy 74GPP - poznali historię Pułku tą znaną z książek i opracowań, oraz tą mniej znaną - bardziej prywatną.

nocmueów2018tgta2

Rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Historycznego "Reduta Częstochowa" zaprezentowali umundurowanie oraz uzbrojenie żołnierzy stacjonujących od 1922r. w Lublińcu,

nocmueów2018tgta24
nocmueów2018tgta245

a żołnierz z JWK LUBLINIEC - opowiedział o tym jak wygląda niełatwa praca komandosów, oraz pokazał jakim sprzętem, na co dzień się posługują.

nocmueów2018tgta245a
nocmueów2018tgta245a4

Oczywiście nie mogło zabraknąć - tradycyjnego żołniersko-kokotkowego bigosu:)

nocmueów2018tgta245a4a

Na koniec harcerze przemaszerowali na Plac Golasia - by tam pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 74 GPP - oddać im hołd, poprzez zapalenie znicza pamięci oraz złożenie wiązanki kwiatów. Pan Adam Kurus - odczytał Apel Pamięci, zaś druh komendant Mariusz Maciów przypomniał o trwającej akcji "Bohater" i zaprosił wszystkich na 31 sierpnia br. kiedy to, właśnie w tym miejscu, odbędzie się nadanie naszemu Hufcowi - imienia 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

nocmueów2018tgta245a4a3
nocmueów2018tgta245a4a35

Wszystkich pożegnała - "Cisza" w wykonaniu pana Tomasza Onyska oraz harcerska iskierka przyjaźni. Dziękujemy za to że byliście z nami i do zobaczenia za rok:)

nocmueów2018tgta245a4a35a