Komisja Historyczna Hufca Lubliniec

95 rocznica wkroczenia 74pp do Lublińca - pamiętamy!!!

25 czerwca, w przeddzień 95 rocznicy wkroczenia do Lublińca żołnierzy 74 Pułku Piechoty, instruktorzy Hufca ZHP, oraz rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa przypominali o tym ważnym dla historii miasta wydarzeniu, wręczając na lublinieckim rynku mieszkańcom ulotki oraz specjalne okolicznościowe odznaki, przygotowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Zapalili także znicz pamięci, przy pomniku, poświęconym wszystkim tym, którzy walczyli o polski Śląsk oraz przy pomniku przypominającym o wkroczeniu do Lublińca Wojska Polskiego w 1922r..

95rocznicawkroczenia2017

Dla lublinieckich harcerzy 74 Pułk Piechoty ma olbrzymie znaczenie. To właśnie z jego przybyciem wiąże się powstanie pierwszych drużyn harcerskich na terenie naszego miasta. To „dzieci pułkowe” były – trzonem kadry harcerskiej tworzącego się Hufca Lubliniec. To w końcu opieka Koła Przyjaciół Harcerstwa, któremu prezesował ksiądz Jan Szymała, hufcowy kapelan i prezes Koła, umożliwiła tak aktywną działalność harcerską na terenie powiatu lublinieckiego.

95rocznicawkroczenia20172