Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Wyprawa w Świat Skrzata

Niedzielnego popołudnia, 5 czerwca 2016r. po raz pierwszy na terenie Ośrodka Harcerskiego Hufca Lubliniec w Kokotku, odbyła się impreza zatytułowana "Wyprawa w Świat Skrzata".

wyprawaskraztow2016rft 295x420

Skierowana ona była do najmłodszych mieszkańców naszego miasta, a mogła się odbyć między innymi dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Lublińca i pracy wielu harcerek i harcerzy naszego Hufca.

swiatskarzata2016124

Tak opisuje to wydarzenie druhna Kinga Stawecka:  "Przed wędrówką zostały dzieciakom zostały nadane skrzacie imiona, musiały także zawitać do skrzaciej szafy, aby przygotować sobie stroje i czapeczki.

swiatskarzata201612
swiatskarzata2016123

Dobry kierunek wyznaczały im najmądrzejsze skrzaty: Jeżynek i Malinka, z nimi nie można było się zgubić.

swiatskarzata20161

Podczas „Wyprawy…” czekało na nich wiele zadań do pokonania m.in.: przygotowanie drzewa genologicznego, projektowanie wymarzonego skrzata, zabawne historyjki, a także nauka tańca i pląsów jak na wesołego skrzata przystało. Aby się posilić musieli ugotować skrzacią zupę. Ćwiczyli też swój spryt i zwinność podczas skrzaciakiady sportowej. Po zmęczeniu fizycznym przyszedł czas na czytanie mądrych ksiąg i zagadek. Najwięcej frajdy sprawiło im wybudowanie schronienia w środku ciemnego lasu oraz malowanie chatki przez wszystkich uczestników „Wyprawy …”.

swiatskarzata20161236
swiatskarzata20161236a

Podczas wędrówki Skrzaty jak to Skrzaty znalazły złote monety, które już na zawsze pozwolą im żyć w szczęściu i dostatku. Zadania te zintegrowały najmłodszych i najstarszych, najmniejszych i największych, najchudszych i najgrubszych i pomogły przełamać barierę pokoleniową. Na zakończenie najmłodsi Podróżnicy otrzymali pamiątki z wizerunkiem Skrzacika". 

Jako że impreza została przyjęta bardzo ciepło przez rodziców, a dzieciakom bardzo się spodobała - Hufiec w 2017r. zorganizował II edycję "Wyprawy w Świat Skrzata", która odbyła się ponownie w Kokotku - 3 czerwca.

swiatskrazta2017abc

Po raz kolejny organizatorom dopisała pogoda i frekwencja - prawie 100 osób:). A tak o imprezie pisały druhna Kinga Stawecka i druhna Beata Nowińska: "Hokus pokus, czarek marek Skrzat się znajdzie w świecie bajek!!!". Takim okrzykiem zostali przywitani uczestnicy tegorocznej „Wyprawy w Świat Skrzata”. Celem „Wyprawy... „ była integracja i wzmacnianie więzi wielopokoleniowych poprzez udział uczestników w zajęcia sprawnościowo - zręcznościowe oraz zabawa z zuchami z wykorzystaniem metodyki harcerskiej.

swiatskarzata20161236aa

Przybyli przenieśli się do Krainy Bajek, w której dzielny Skrzat został uwięziony przez złą Wiedźmę. W pierwszej kolejności dzieci u brały się w pomarańczowe koszulki z wizerunkiem skrzata i otrzymały paszport – kartę startową z zadaniami.

swiatskarzata20161236aa23a2

Każdemu z uczestników nadano obrzędowo imię, które zostało uwidocznione na własnoręcznie wykonanej smerfiej czapie, ozdobionej według własnych pomysłów.

swiatskarzata20161236aa23aa

Następnie po podzieleniu się na mniejsze grupy malin i duzi podróżnicy ruszyli Skrzacikowi na ratunek! Aby uwolnić go, musiały dzielnie podołać napotkanym przeszkodą, czyhające na nich podczas wędrówki. Po drodze musieli pomóc Śpiącej Królewnie udzielając jej pierwszej pomocy. Spotkali  Rybaka, z którym łowili złote rybki, spełniające ich życzenia. W świecie Pana Kleksa, Ambroży nauczył dzieci robienia śmiesznych kleksów.  Podczas wyprawy bawili się także z takimi postaciami jak: Lilo i Stich, Anna i Olaf, Scooby – Doo, Toy Story, Kopciuszek oraz przenieśli się do Leniuchowa, gdzie musieli się zmierzyć ze swoimi siłami w sporcie. Dzięki wzorowo  wykonanym zadaniom ekipa coraz bardziej przybliżała się do uratowania Skrzata. Ostatnim wspólnym punktem było malowanie znanych postaci z bajek, które ukryły się wśród pięknego wiosennego lasu Ośrodka harcerskiego w Kokotku.

swiatskarzata20161236aa2
swiatskarzata20161236aa23

Skrzat w podziękowaniu za uwolnienie rozdał uczestnikom upominek w postaci sosnowego talarka z jego podobizną, który będzie na co dzień przypominał dzieciom o przeżytej przygodzie. Spotkanie zakończyła pyszna uczta, a po wspólnym posiłku rozjechaliśmy się do domów."

swiatskarzata20161236aa23a

III edycja Wyprawy w Świat Skrzata - pod nazwą "Skrzat w akcji" odbyła się 9 czerwca 2018r - oczywiście w Kokotku:)

wyprawaskrzataplakat2018yhya

A oto co o imprezie napisała druhna Kinga Stawecka. "Podczas III edycji Wyprawy w Świat Skrzata - „Skrzat w Akcji”, która odbyła się 10 czerwca 2018r. na terenie Ośrodka Harcerskiego Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku - dzieci oraz ich rodzice wcielili się w rolę adeptów szkoły wojskowej. Po przybyciu do "akademii" zostali przywitani przez Agenta, który miał ich przeprowadzić przez trudną szkołę przetrwania – jaką jest wojsko. Niestety „Agent” nie zdołał wypełnić swojego zadania, bowiem został porwany przez wroga. Aby go uratować uczestnicy musieli przejść przyśpieszone szkolenie na "kokotkowym poligonie". Po otrzymaniu przydziału do poszczególnych drużyn o bojowo brzmiących nazwach: Brygada RR, Wojowniczyce Skrzaty Ninja, Skrzaci Tropiciele, Skrzaci Uzdrowiciele, Agenci Inspektora Gadżeta, Odlotowi Agenci, Zwinne Zuszki - wszyscy uczestnicy zabawy wyruszyli na ćwiczenia.

skrzat32018tg23

Oprócz zadań sprawnościowych tj. toru przeszkód, bezszelestnego czołgania się, ćwiczenia celności, "żołnierze" musieli wykonać także przeróżne zadania logiczne. Mało który z młodych kadetów bez trudu przeszedł, zbudowany na tą okazję, nieźle zakręcony labirynt, bądź bezbłędnie rozwiązał zagadki, które do czerwoności rozgrzewały szare komórki.

skrzat32018tg234

Kiedy adepci przeszli podstawowe szkolenie -  ich drużyna mogła otrzymać szyfr do tajnego magazynu, w którym został uwięziony Agent. „Hura odbiliśmy Go! Uratowaliśmy Agenta!”- można było usłyszeć kilka minut później:). Nie był to jednak koniec szkolenia, ale tylko awans na drugi poziom. Tam trzeba było między innymi pokonać pole minowe, które dla większości skończyło się wybuchem wodnych granatów. Z jakiegoś, nikomu nie znanego powodu fakt ten sprawiał, że na buziach dzieciaków pojawiał się "banan":). Zbombardowanym i poszkodowanym kursantom została udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna. Przy okazji - Skrzaty mogły dowiedzieć się jak należy prawidłowo zareagować przy złamaniu, omdleniu, a nawet poćwiczyć masaż serca. Po ukończonym szkoleniu i zakwalifikowaniu się do szkoły wojskowej, Skrzaci Agenci - otrzymali pamiątkowe medale.

skrzat32018tg

Organizatorem "Wyprawy" byli harcerze, instruktorzy, oraz przyjaciele Hufca ZHP Lubliniec. Celem zabawy jak co roku była integracja pokoleń. Dziecko na wyprawę mogło zabrać rodzica, dziadka, brata czy innego starszego opiekuna. Wspólne zadania do wykonania najczęściej w parach przyczyniały się do przełamywania barier.

skrzat32018tg2

Kreatywność, pomoc innym, sprawianie radości dzieciom i dorosłym - właśnie taka magiczna zabawa to nasz harcerski sposób na życie."

IV edycja tej kultowej już imprezy organizowanej przez nasz Hufiec odbyła się 15 czerwca 2019r.

wyprawa2019aswewe

Podobnie jak poprzednie edycje i ta była dofinansowana przez Burmistrza Miasta Lublińca. W organizację imprezy aktywnie włączyła się kadra 27 Gromady Zuchowej "Legendarne Smoki".

skrzat2019tgt565

Tak opisali to co działo się tego dnia na naszym Ośrodku w Kokotku: "Tegorocznym tematem imprezy, było hasło "Skrzat w pracy". Zaczęliśmy od przywitania przybyłych poprzez następujące zawody: bibliotekarka, listonosz, kucharz, ogrodnik, malarz, bankier oraz gościnnie żołnierze z organizacji Redline.

wyprawa2019aswewe2

Potem podzieliliśmy się na grupy i wyruszyliśmy na punkty. U malarzy zadaniem było namalowanie wspólnie z rodzicem arcydzieła farbami na kartonie. Żołnierze oferowali strzelanie na strzelnicy. U ogrodnika zasadzaliśmy zioła w doniczce oraz robiliśmy ,,las w słoiku".

wyprawa2019aswewe2a

Bibliotekarka pomagała robić zakładki do książek, a następnie przekazywała rodzicom zagadkę z bajki, aby mogli ją zadać swojemu dziecku. Kucharz przygotował owoce do zrobienia pysznej sałatki owocowej, a głównym zadaniem był punkt listonosza - zrobienie pocztówki dla każdego zawodu i wrzucenie mu do skrzynki.

wyprawa2019aswewe2a3

Na samym końcu zebraliśmy się wszyscy żeby stworzyć własne miasto namalowane na kartonach. Po zakończeniu gry, wszyscy zebraliśmy się pod wiatą i nastąpiło oficjalne zakończenie. Dzieci dostały "wypłatę"po dobrze wykonanej pracy, a następnie wszyscy wspólnie zjedli obiad.  Mamy nadzieję, że za rok frekwencja będzie taka sama, a nawet większa.

wyprawa2019aswewe2a3a

Opracowane na podstawie:
Archiwum Hufca Lubliniec

Zdjęcia:
Archiwum Hufca Lubliniec