III Zlot Chorągwi Śląskiej 2008
4 września 2008r. w Katowicach odbył się III Zlot Chorągwi Śląskiej, podczas którego odbyły się uroczystości związane z 25 rocznicą odsłonięcia pomnika Harcerek i Harcerzy Śląskich poległych w latach 1939–1945 oraz 69 rocznicy obrony Katowic. W Zlocie wzięła udział liczna reprezentacja naszego Hufca.
W zlocie uczestniczyło prawie 1500 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów z ponad 20 miast województwa śląskiego. Punktualnie o godzinie 10.00 pod Pomnikiem Powstańców Śląskich odbył się apel inaugurujący Zlot, w trakcie którego hm. Andrzej Lichota – ówczesny Komendant Chorągwi oraz Irena Szaflarska reprezentująca Dyrektora OIPN Katowice wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz publikacje i filmy przygotowane przez Oddział IPN w Katowicach.
Po apelu rozpoczął się bieg patrolowy. Poszczególne grupy wiekowe - podzielone na patrole wyruszyły na Katowickie ulice w poszukiwaniu zadań przygotowanych przez organizatorów. Harcerze-wędrownicy odwiedzili miejsca pamięci w Katowicach. Jak wspomina Paweł Krych uczestnich Zlotu - "Gra jak pamiętam - była całkiem wciągająca. Na jednym punkcie trzeba było przerysować orła z fasady jakiegoś budynku, wiec my, nie przejmując się wielce rozmiarem naszej pracy, odrysowaliśmy orła z awersu złotówki (tak jak się odrysowuje liście ołówkiem)". Najmłodsi - zuchy pod pomnikiem Harcerek i Harcerzy Śląskich stawiali czoła 25 wyzwaniom.
O godz. 17.00 w Parku im. Tadeusza Kościuszki, pod Wieżą Spadochronową w Katowicach, odprawiona została Msza Święta, koncelebrowana przez ks. abp. Damiana Zimonia. Po niej nastąpił apel poległych oraz złożenie kwiatów.
Następnie uczestnicy i goście przemaszerowali na katowicki rynek, pod pomnik Harcerek i Harcerzy Śląskich poległych w latach 1939–1945. Harcerzom towarzyszyła orkiestra dęta policji oraz górnicza. Na miejscu nastąpiła projekcja filmu „Pamięci Harcerek i Harcerzy Śląskich poległych w latach 1939–1945”, złożenie kwiatów oraz apel kończący.
Na podstawie:
Notatka - Instytu Pamięci Narodowej
Wspomnienia - Paweł Krych
Zdjęcia:
Archiwum prywatne: druhna Katarzyna Łukawska-Pasternak
Archiwum Hufca Lubliniec