Wkroczenie 74pp do Lublińca

95 lat temu, 26 czerwca 1922r. do Lublińca wkroczyło Wojsko Polskie – 74 Pułk Piechoty. Jego przybycie do miasta, było efektem, nie tyle Plebiscytu, co decyzji Komisji Międzysojuszniczej, która po zakończeniu III powstania śląskiego, postanowiła by 2/3 powiatu lublinieckiego przyłączyć do POLSKI.

wkroczeni74ppaa

Tak ten dzień opisuje starszy sierżant Wojciech Kosmala:

„Dnia 26 czerwca 1922r. od świtu zapowiada się piękna pogoda. Pułk zbiera się w Herbach Polskich. Po przyjęciu raportu przez dowódcę rozpoczyna się marsz, który zamienił się w pochód triumfalny. (…) Po obu stronach drogi od Herb Śląskich poprzez Lisów, Kochanowice, Jawornicę, stoi lud śląski odświętnie ubrany, chyląc głowy przed sztandarem pułkowym, wznosząc wiwaty na część Polski i Wojska Polskiego. Tuż za Jawornicą (…) zatrzymało się czoło kolumny wojskowej. Doprowadzono do porządku odzież i ekwipunek. Wreszcie kolumna rusza. Na przedzie dowódca grupy północnej płk Bokszczanin w asyście dowódcy pułku majora Miliana Marszałka, za nimi orkiestra pułkowa, kompania honorowa z pocztem sztandarowym i dalsze oddziały pułku.(..) Bardzo uroczyście odbyło się wprowadzenie do Lublińca Wojska Polskiego. Umajone ulice, domy i okna przybrane chorągwiami narodowymi, makatkami i kobiercami. Na ulicy Częstochowskiej, tuż za przejazdem kolejowym oczekują przybycia wojska delegacje obywateli miasta, organizacje społeczne, cechy rzemieślnicze, chóry, dziatwa szkolna i niezliczona ilość mieszkańców, tworząc szpaler po obu stronach ulicy. Wśród tłumu wiele osób w strojach regionalnych. Dowódców wojskowych wita znowu starosta powiatowy (Kazimierz Niegolewski), orkiestra miejscowa gra marsza. Po obu stronach ulicy ustawiły się szpalery młodzieży, spontanicznie przyłączając się do oddziałów wojskowych i wspólnie ulicami Mickiewicza, Kościuszki, Pawła Stalmacha podążają na plac przed restauracją „Strzelnica”. (…) Ludzie rzucali się sobie w objęcia, ściskano się, całowano, łzy były w oczach a rozczulenie w sercach. Na placu obok restauracji „Strzelnica” ustawiono ołtarz polowy, przy którym odprawiona została msza polowa. (…) Wojsko przygotowuje się do defilady. Jedna kompania odmaszerowuje do koszar, gdzie dokonuje się historyczna zmiana warty. Odział wartowniczy powstańców śląskich przekazuje wartę i koszary Wojsku Polskiemu. Defilada dobiega końca. (…) Dopiero wieczorem kończy się ta uroczystość odzyskania ziemi lublinieckiej”.

wkroczeni74ppaa2