Święto Odzyskania Niepodległości
Święto Odzyskania Niepodległości nie jest świętem o bardzo trwałej i długiej historii. Jako święto państwowe zostało ustanowione w 1937r. na pamiątkę 11 listopada 1918r. kiedy to Józef Piłsudski, po przyjeździe do Warszawy z Magdeburga, objął z rąk Rady Regencyjnej władzę nad polskimi siłami zbrojnymi.
11 listopada 1938 r. obchody Święta Niepodległości w Warszawie
Przed 1937r. funkcje tego święta spełniały inne uroczystości: Święto Narodowe 3 Maja, Święto Wojska Polskiego - 15 sierpnia, oraz dzień urodzin marszałka Józefa Piłsudkiego, czyli 5 grudnia.
Harcerze Hufca Lubliniec, biorą udział w defiladzie,
podczas Święta 3 Maja, w okresie międzywojennym
Święto Odzyskania Niepodległości zostało zniesione przez komunistów w 1945r. i przywrócone dopiero w 1989r. Z okresu przedwojennego nie zachowały się niestety żadne zdjęcia naszych harcerzy, którzy by w tego dnia uczcili Wolną Polskę. Jednak od momentu ustanowienia tego święto po przemianach w 1989r. dzień ten był dla harcerzy dniem szczególnym.
Tego dnia, każdego roku, stają w szeregu na lublinieckim cmentarzu wojskowym (także na cmentarzu w Oleśnie), by oddać hołd, tym którzy walczyli o wolność Polski.
Święto Odzyskania Niepodległości - Lubliniec 1995r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Lubliniec 2000r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Lubliniec 2005r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Lubliniec 2006r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Olesno 2009r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Lubliniec 2016r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Lubliniec 2017r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Lubliniec 2018r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Olesno 2018r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Lubliniec 2019r.
Święto Odzyskania Niepodległości - Olesno 2019r.
Epidemia covid zaburzyła obchody Święta w 2020r. jednak nasi harcerze i harcerki nie zapomnieli o oddaniu hołdu tym, którzy o Niepodległość i Wolność naszego kraju walczyli, często ginąc w jej obronie i za nią.
Cmentarz wojskowy w Lublińcu - 11 listopada 2020r.
Cmentarz w Oleśnie - 11 listopada 2020r.
Pomnik na Placu Golasia - 11 listopada 2020r.
Mimo ciągle trwającej pandemii, w roku 2021 udało się zorganizować obchody Święta Odzyskania Niepodległości na cmentarzu wojskowym. Były one szczególne, bowiem podczas uroczystości, odbyło się poświęcenie odnowionych przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach grobów żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, oraz symboliczny grobu zastępcy dowódcy pułku podpułkownika Stanisława Wilimowskiego (jego ciało spoczywa pod pomnikiem/grobowcem).
W obchodach zarówno w Lublińcu jak i w Oleśnie - wzięły udział reprezentacje Hufca wraz z pocztami sztandarowymi.
Cmentarz wojskowy w Lublińcu - 11 listopada 2021r.
Cmentarz w Oleśnie - 11 listopada 2021r.
W 2022r., obchody mogły już odbywać się bez "covidowych" obostrzeń. Harcerze Hufca Lubliniec jak zawsze wystawili swoją reprezentację podczas celebracji Narodowego Święta Niepodległości na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu.
Cmentarz wojskowy w Lublińcu, 11 listopada 2022
W tymże roku harcerze mieli możliwość wzięcia udziału w grze terenowej organizowanej przez żołnierzy wokół jednostek wojskowych w całym kraju, w tym w okolicach Lublińca.
Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w Lublińcu, od 2005r. organizowany jest przez WBK Meta, Bieg Niepodległości. Także w tej imprezie, licznie i z ochotą uczestniczą nasi harcerze i harcerki.
Zupełnie nowym pomysłem na obchody tego święta są organizowane przez nasz Hufiec, od dwóch lat, są gry miejskie. W 2016r. była to gra "Legiony", która nawiązywała do wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918r.
Podczas gry, jej uczestnicy odwiedzali różne miejsca na terenie miasta oraz okolic, rozwiązując zagadki i zadania sprawnościowe.
W 2017r. gra miejska przybrała zupełnie inną formę:) Gra "Lubliniec moje miasto", składała się z kilku części, by wziąć w niej udział trzeba było stworzyć kilku osobowy patrol, następnie odpowiedzieć na kilka pytań znajdujących się na stronie internetowej. Kolejnym zadaniem był spacer - zwiad, do pięciu określonych punktów w mieście. Po dotarciu do nich należało sobie na ich tle zrobić zdjęcie. Ostatnim trzecim zadaniem było wykonanie pracy plastycznej o charakterze patriotycznym.
Opracowane na podstawie:
Archiwum Hufca Lubliniec
Zdjęcia:
Archiwum Hufca Lubliniec