Pomnik na Placu Golasia

Po wytyczeniu i utwardzeniu dróg: 11 listopada i Sobieskiego, u ich zbiegu powstał niewielki plac. Przed wojną stał tutaj pomnik poświęcony żołnierzom, którzy zginęli w powstaniach śląskich i wielkopolskim. Pomnik ten zburzono w 1939r.

Po II wojnie światowej, w tym miejscu, w roku 1963, postawiono pomnik poświęcony "Pamięci Poległych o Polskość Ziemi Śląskiej".  Pomnik sfinansowało ówczesne Prezydium Powiatowej Rady Narodowej oraz lublinieckie zakłady pracy. W latach 70-tych, pomnik był świadkiem harcerskich przyrzeczeń, apeli i alertów.

12alert2017rtpomnik2
12alert2017rtpomnik23

Niestety, w latach 80, 90 a także później, harcerze przy pomniku pojawiali się bardzo rzadko lub wcale. Na samym pomniku czas też odcisnął swoje piętno.

12pomnikpowst2017tyu
Pomnik, lata 80-te

Placowi, przy którym stał pomnik, nadano imię Pawła Golasia, komendanta powiatowego z okresu III Powstania Śląskiego w 1921r, aresztowanego i rozstrzelanego przez hitlerowców w 1940r. w Olsztynie pod Częstochową.

1 września 1982r. przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej z Placem Pawła Golasia, w 60-rocznicę przybycia 74 Pułku Piechoty do Lublińca, odsłonięto obelisk z tablicą informującą, że uchwałą Miejskiej Rady Narodowej, dla upamiętnienia bohaterskiej walki żołnierzy w kampanii wrześniowej, nadano ulicy wiodącej od Placu Golasia do parku nazwę 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

12tablicagolasia2017rty6
tablicagolasia2017rty62
Zdjęcia lata 80-te

W czerwcu 2017r. w 95 rocznicę wkroczenia wojska polskiego do Lublińca, harcerze Hufca ZHP Lubliniec, wraz z grupą rekonstrukcyjną ze Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa przypominali o tym ważnym dla historii miasta wydarzeniu, wręczając na lublinieckim rynku mieszkańcom ulotki oraz specjalne okolicznościowe odznaki, przygotowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Zapalili także znicz pamięci, przy pomniku, poświęconym wszystkim tym, którzy walczyli o polski Śląsk,

ponikznicz2017rty672

oraz przy pomniku przypominającym o wkroczeniu do Lublińca Wojska Polskiego w 1922r..

ponikznicz2017rty67

W tym czasie narodził się też pomysł, by pomnik przy Placu Pawła Golasia, stał się miejscem pamięci nie tylko o tych co walczyli o polski Śląsk, ale także żołnierzy z 74GPP, oraz harcerzy Hufca Lubliniec, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Pierwszy krok ku temu został już prawie wykonany 7 grudnia 2017r. dzięki Urzędowi Miejskiemu w Lublińcu i katowickiemu oddziałowi IPN-u, na pomniku została przymocowana i osłonięta, tablica poświęcona żołnierzom 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w 95-rocznicę ich wkroczenia do Lublińca.

tablicaposwiecenie2017ty

Tablicę poświęcił ks. ppłk Robert Krzysztofiak z Parafii Wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassati.

tablicaposwiecenie2017ty23c

W uroczystości uczestniczyły władze miasta, pan Jan Kwaśniewicz z pionu Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, liczna reprezentacja harcerzy i harcerek naszego Hufca wraz z komendantką druhną Iwoną Legencką, przedstawieciele Jednostki Wojskowej, Straży Pożarnej oraz Policji, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Lublińca.

tablicaposwiecenie2017ty234

Uroczystość odłonięcia tablicy poprowadził druh Piotr Widera.

tablicaposwiecenie2017ty23caa

Mamy nadzieję, że w maju, uda nam się odsłonić tablicę poświęconą naszym lublinieckim harcerzom, zaś w listopadzie pamiątkową upamiętniającą - 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

"Spacerem przez Lubliniec" - Jan Fikus, senior
Ziemia Lubliniecka nr 1/2017, "Tablice pamiątkowe Ziemi Lublinieckiej" - Sebastian Ziółek

Zdjęcia prywatne - Czesława Włuka