Bieg o Nóż Komandosa

18 października 1997 rok odbyła się pierwsza edycja "Biegu o Nóż Komandosa". Zorganizowana została ona z okazji święta - stacjonującego w Lublińcu 1 Pułku Specjalnego Komandosów (dzisiaj to Jednowska Wojskowa Komandosów). W biegu o długości 13,3 km wzięło udział 57 zawodników z całej Polski. W pierwszych edycjach startowali tylko żołnierze, od trzeciej edycji w umundurowaniu polowym. W kolejnych edycjach, gdy bieg stał się bardzo popularny dołączyli do nich funkcjonariusze innych służb. Obecnie w biegu bierze udział ponad 600 osób. W ramach biegu odbywają się także Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Crossie. W Biegu startują również dzieci. Zawody najczęściej odbywają się na terenie dawnego Ośrodka Wypoczynkowego "Silesiana" i kokockich lasów.

biegonoz2019tgtgt23a12

Główną nagrodą jest - symbol jednostki, czyli nóż szturmowy w stylizowanej oprawie wręczany przez jej dowódcę. Od 2010r. zawody poświęcone są pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

biegonoz2019tgtgt2a

2 i 3 października 2008r. na terenie naszego Ośrodka Harcerskiego w Kokotku odbyła się XII edycja tego biegu. Zarówno start jak i meta - znajdowały się właśnie u Nas:) W imprezie uczestniczyli miedzy innymi: gen. dyw. rez. Roman Polko oraz gen. dyw. Włodzimierz Potasiński.

biegonoz2019tgtgt
biegonoz2019tgtgt2aaa
biegonoz2019tgtgt2
biegonoz2019tgtgt234a
biegonoz2019tgtgt234
biegonoz2019tgtgt234aa
Bieg o Nóż Komandosa 2008r. - Ośrodek Harcerski Hufca Lubliniec w Kokotku

Chyba "miejscówka" - poprzedniej edycji się spodobała organizatorom, gdyż w 2009r. XIII "Bieg o Nóż Komandosa" odbył się także u Nas:)

biegonoz2019tgtgtq

3 października odbyły się Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych, gdzie zawodowi żołnierze, strażacy, policjanci i inni przedstawiciele służb mundurowych rywalizowali w biegu na 13 km (panowie) i 6 km (panie) w pełnym umundurowaniu.

biegonoz2019tgtgta
biegonoz2019tgtgtaas
biegonoz2019tgtgtqa
biegonoz2019tgtgt2a1

Następnego dnia, 4 października, odbył się bieg, w którym startowali zarówno sportowcy klubowi z całej Polski, przedstawiciele służb mundurowych, jak i amatorzy. Nie zapomniano także o najmłodszych sportowcach - dla nich przewidziano specjalną trasę.
biegonoz2019tgtgt2aaaaq
biegonoz2019tgtgt2344ww
I na 2009r. się skończyło. Z różnych przyczyn - Bieg o Nóż Komandosa już na nasz Ośrodek nie zawędrował. Jednak z powodzeniem odbywa się do dziś:)

Archiwum Hufca ZHP Lubliniec