Jubileusz 10 lecia Hufca - 1933r.

4 i 5 czerwca 1933r. Hufiec ZHP Lubliniec ochodził 10 lecie swego istnienia. Z tej okazji harcerze już dnia poprzedniego rozbili miasteczko zlotowe.

12zlot1933234
121933r201

Miasteczko Zlotowe - 1933r

Główne uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 3 czerwca, wieczorem - capstrzykiem, który prowadziła orkiestra wojskowa 74 pułku piechoty po ulicach miasta Lublińca.

troki2016rftgyh6
Orkiestra 74 GPP - podczas uroczystości jubileuszowych w 1933r.

Główne uroczystości rozpoczęły się dnia następnego w niedzielę 4 czerwca. Cały lubliniecki Hufiec - zuchy, harcerze i instruktorzy zgromadził się przed kościołem garnizonowym, gdzie w imieniu wojewody śląskiego - raport Komendanta Hufca - druha Ludwika Klamy, przyjął pan starosta Franciszek Biolik. Następnie odbyło się uroczyste nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. major Jan Szymała (równocześnie prezes Koła Przyjaciół Harcerstwa). Podczas mszy ksiądz Szymała dokonał poświęcenia sztandaru Hufca (którego ufundowało KPH). O oprawę Mszy św. zadbał chór harcerski, pod kierunkiem Gerarda Sokoła.

sztandar20145pocz

sztandarposw2016rft2

Poczet sztandarowy w składzie: dh Gawron, dh Wojciechowski, dh Gajek

Po dokonaniu poświęcenia sztandaru, brać harcerska w pochodzie przemaszerowała na lubliniecki rynek, gdzie z kolei odbyła się ceremonia wbijania gwoździ do sztandaru hufca lublinieckiego.

sztandarposw2016rft
sztandar2015rftgyj
Ceremonia przybijania gwoździ sztandaru Hufca Lubliniec

Na rynku przemawiali: pan starosta Franciszek Biolik, oraz dyrektor lublinieckiego gimnazjum pan Adam Tyran. W uroczystościach uczestniczyli także: harcmistrz Józef Bielec - członek komendy chorągwi śląskiej, delegacje korpusu oficerskiego 74 GPP - m.innymi, ppłk. Milan Marszałek, czy proboszcz parafii św. Mikołaja - ksiądz Józef Dwucet.

sztandarposw2016rft3
Goście zaproszeni na uroczystości jubileuszowe

Po południu, oraz dnia następnego odbyły się na placu sportowym, oraz na stawie miejskim, popisy harcerzy. We wszystkich tych wydarzeniach liczny udział wzięli mieszkańcy Lublińca.

12zlot1933
12zlot1933ert
Zdjęcia ze Zlotu Jubileuszowego w 1933r.

Polska Zachodnia nr 159 z dnia 11 czerwca 1933