H.K.S - Koszęcin

W Koszęcinie w okresie międzywojennym istniało kilka klubów piłkarskich. Wydaje się, że najstarszym z nich była drużyna piłkarska K.S "Concordia". Drużyna ta powstała około 1924r. i istniała do 1933r. kiedy to nastąpiło jej rozwiązanie. Drużynę wspierała finansowo rodzina panów na Koszęcinie  Hohenlohe-Ingelfingen. Pod koniec istnienia klubu większość jego zarządu swoje sympatie kierowała w stronę Deutscher Volksbund für Polnisch-Schlesien, organizacji mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku. To stało się przyczyną rozbicia klubu i utworzenia na jego bazie dwóch nowych klubów: K.S "Strzelec" oraz H.K.S Koszęcin (Harcerski Klub Sportowy).

hkskoszecin23
Drużyna K.S "Concordia" w 1930r. wśród zawodników harcerze koszęcińscy
Augustyn Ulfik, czy Ryszard Wolny

Utworzenie Harcerskiego Klubu Sportowego Koszęcin nastąpiło - 6 listopada 1933r. - prezesem klubu został druh Alojzy Janeczek, a pierwsze mecze piłkarskie rozegrał już zimą 1934r. pod kierownictwem druha Augustyna Ulfika.

concordia koszecin2016rft
Zawodnicy H.K.S Koszęcin -
stoją w pierwszym rzędzie w koszulach w czarne pasy

W drużynie w tym czasie grali: Augustyn Ulfik, Kwapis Konrad, Pokojski Jan, Pokojski Zygmunt, Maniura Jan, Wolny Paweł, Wolny Ryszard, Edward Kuszewicz, Antoni Kołodziej, Ludwik Kołodziej, Sylwester Karmański, Jerzy Mróz, Janeczek Antoni, Reinhold Tyrol. Wśród zawodników HKS znajdowali się także gimnazjaliści z Lublińca (z grupy tzw. "Opolan") i chłopaki z Piekar Śląskich.

Najlepsi zawodnicy H.K.S tacy jak: Wolny Ryszard, czy Konrad Kwapis - którzy wywodzili się jeszcze z czasów "Concordi", grali także w drużynie K.S "Strzelec.

hkskoszecin23s
Drużyna K.S Strzelec Koszęcin w której także grali harcerze koszęcińscy
między innymi Konrad Kwapis czy Ryszard Wolny

Sam prezes klubu i czołowi zawodnicy H.K.S byli także podporą harcerstwa w Koszęcinie. Alojzy Janeczek, Augustyn Ulfik, Konrad Kwapis i Reinhold Tyrol kolejno pełnili funkcję drużynowego w MDH im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie.

Drużyna swoje treningi oraz mecze rozgrywała na nieistniejącym dzisiaj boisku, które mieściło się pomiędzy ulicami Ligonia i Leśną.

boiskokoszecin2018tgtgt
Zawodnicy H.K.S na boisku przy ulicy Ligonia

Zawodnicy H.K.S Koszęcin występowali w barwach żółto-czarnych. Ich rywalami były w większości drużyny lokalne. Dzięki notatkom prasowym z lat 1934-1936 wiemy, że drużynie wiodło się nie najgorzej, jednak ze zmiennym szczęściem. W styczniu 1934r., w meczu z drużyną K.S Strzelec Koszęcin przegrali 2:1, a jedyną bramkę dla harcerzy zdobył - z rzutu karnego Ludwik Kołodziej. Jednak już w rewanżu, który miał miejsce w marcu - rozbili drużynę Strzelca 5:0, a autorami bramek byli ponownie Ludwik Kołodziej (2) oraz Sowa (3). W czerwcu drużyna H.K.S zremisowała z Klubem Sportowym S.M.P Lubliniec 2:2. Natomiast w czerwcu 1936r. zremisowali z rezerwami K.S "Strzelec" z Kalet 5:5.

Drużyna H.K.S nie należała do żadnej ligi - toteż rozgrywane przez nią potyczki - były meczami o charakterze towarzyskim.

Kronika MDH im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie
Monografia "Ludowy Zespół Sportowy "Śląsk Koszęcin" - Józef Kochanek
Dziennik Ilustrowany "Siedem Groszy" 1934r. numery: 4, 65, 139, oraz z 1936r nr.170

Kronika MDH im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie