Komisja Historyczna Hufca Lubliniec
II Harcerska Noc Muzeów
12 maja 2018r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu - odbyła się II Harcerska Noc Muzeów, którą zorganizowała Komisja Historyczna Hufca Lubliniec im. dh Krystyny Rożniewskiej, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego im. dh. Mariana Ożarowskiego. Podczas prawie 3 godzinnego spotkania, uczestnicy Nocy - a było ich prawie 60-ciu, mogli dowiedzieć się jak wyglądała współpraca w latach międzywojennych, pomiędzy 74 GPP a harcerzami Hufca Lubliniec (tą część poprowadził druh Bartek Zbączyniak).
Dzięki uprzejmości pana Adam Kurusa z Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika - harcerze przeglądając zdjęcia żołnierzy 74GPP - poznali historię Pułku tą znaną z książek i opracowań, oraz tą mniej znaną - bardziej prywatną.
Rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Historycznego "Reduta Częstochowa" zaprezentowali umundurowanie oraz uzbrojenie żołnierzy stacjonujących od 1922r. w Lublińcu,
a żołnierz z JWK LUBLINIEC - opowiedział o tym jak wygląda niełatwa praca komandosów, oraz pokazał jakim sprzętem, na co dzień się posługują.
Oczywiście nie mogło zabraknąć - tradycyjnego żołniersko-kokotkowego bigosu:)
Na koniec harcerze przemaszerowali na Plac Golasia - by tam pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 74 GPP - oddać im hołd, poprzez zapalenie znicza pamięci oraz złożenie wiązanki kwiatów. Pan Adam Kurus - odczytał Apel Pamięci, zaś druh komendant Mariusz Maciów przypomniał o trwającej akcji "Bohater" i zaprosił wszystkich na 31 sierpnia br. kiedy to, właśnie w tym miejscu, odbędzie się nadanie naszemu Hufcowi - imienia 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.
Wszystkich pożegnała - "Cisza" w wykonaniu pana Tomasza Onyska oraz harcerska iskierka przyjaźni. Dziękujemy za to że byliście z nami i do zobaczenia za rok:)
Chorągwiana Komisja Historyczna - spotkanie robocze
Wczoraj (16 lutego 2019 r) uczestniczyłem w roboczym spotkaniu Chorągwianej Komisji Historycznej tworzącej się przy Chorągwi Śląskiej pod przewodnictwem druha hm. Jana Piechaczka i honorowym przewodnictwem druha hm. Krzysztofa Witkowskiego, które odbyło się w Ośrodku Harcerskim w Chorzowie. Dziękuję za zaproszenie:) Foto: Leszek Szulc
Świąteczne spotkanie KHH
29 grudnia, odbyło się czwarte i ostatnie w tym roku spotkanie Komisji Historycznej Hufca Lubliniec im. druhny Krystyny Rożniewskiej. Podczas spotkania podsumowaliśmy rok:), porozmawialiśmy na temat planów na nowy i wspólnie pokolędowaliśmy:) Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku 2018:)
Pierwsze w nowym 2018r - spotkanie KHH
7 lutego, odbyło się kolejne spotkanie Komisji Historycznej Hufca Lubliniec im. druhny Krystyny Rożniewskiej. Tym razem odbyło się ono na Ośrodku Harcerskim w Kokotku. Przewodniczący Komisji:) druh Bartek przedstawił projekt Kalendarza Harcerskiego, oraz plan pracy KKH na rok 2018, który został zatwierdzony. W związku faktem, objęcia funkcji komendanta Hufca Lubliniec przez druha Mariusza Maciów, Komisja podziękowała mu za dotychczasową pracę, a na jego miejsce powołała druhnę Małgorzatę Ożarowską. Kolejne spotkanie w marcu:)
Odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom 74GPP
7 grudnia, po ponad półrocznych staraniach między innymi naszej Komisji Historycznej Hufca Lubliniec im. druhny Krystyny Rożniewskiej, odsłonięto na Placu Golasia, tablicę poświęconą żołnierzom 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.
Bardzo się z tego faktu cieszę:) Mam nadzieję, że miejsce to, po odsłonięciu dwóch kolejnych tablic, stanie się - Miejscem Pamięci wszystkich tych, powstańców, żołnierzy oraz harcerzy, którzy walczyli o to, by nasza mała ojczyzna - Lubliniec - był Polski i zapłacili za to najwyższą cenę, jaką jest życie.
Cześć ich pamięci...
Wrześniowe spotkanie Komisji Historycznej Hufca
Podczas wrześniowego spotkania Komisji Historycznej Hufca im. druhny Krystyny Rożniewskiej, nie zabrakło wielu ciepłych i przyjemnych wspomnień:) Po raz pierwszy pojawiła się też gitara - i piosenki harcerskie, oraz postanowienie stworzenia międzypokoleniowego śpiewnika harcerskiego:)
Komisja miała także przyjemność spotkać się z druhem Andrzejem Rożniewskim. Podczas spotkania został zaktualizowany plan na obecny rok, oraz przedstawiony na rok kolejny. Najważniejszymi zadaniami jakie stoją przed KKH są bez wątpienia wyzwania związane z publikacją historii naszego Hufca na łamach "Ziemi Lublinieckiej", organizacja II Lublinieckiej Nocy Muzeów w maju 2018r. oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej harcerzom i harcerkom naszego Hufca, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, na Placu Golasia, również w maju 2018r.
Pierwsze spotkanie Komisji Historycznej Komendy Hufca Lubliniec
27 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie nowo powołanej Komisji Historycznej Hufca Lubliniec w składzie: druh Bartek Zbączyniak (przewodniczący) oraz druhna Ewa Knebel i druh Mariusz Maciów. W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście - wieloletni instruktorzy Hufca Lubliniec, druhny: Małgorzata Ożarowska, Teresa Bajer, Bożena Jurczyk, Katarzyna Myrcik oraz druh Krzysztof Zbączyniak. Podczas spotkania przyjęto regulamin i plan pracy Komisji na 2017r. W części roboczej - rozważano kwestię publikacji materiałów o Historii Hufca Lubliniec, a także segregowano i opisywano zdjęcia z działalności drużyn i Hufca w latach 60-80. Kolejne spotkanie w marcu.
Wystawka poświęcona budowie HST latem 1967r.
Podczas imprezy "Patriotyczny Lubliniec oddaj hołd Powstańcom Warszawskim", która odbyła się 1 sierpnia 2017r. można było zwiedzić wystawkę poświęconą budowie Harcerskiej Stanicy Turystycznej Hufca Lubliniec w Kokotku, która rozpoczęła się 50 lat temu z inicjatywy druha Mariana Ożarowskiego, w lipcu 1967r. Zwiedzający wystawę mogli obejrzeć zdjęcia z tych dwóch bardzo gorących i pracowitych miesięcy,
a także posłuchać wspomnień instruktorów harcerskich: druha Karola Wengera (ówczesnego obozowego) oraz druha Bogdana Wolińskiego (instruktora programowego).
Czas podczas zwiedzania umilały piosenki harcerskie, które odtwarzane były na równolatku Ośrodka Harcerskiego - adapterze Bambino:) Dziękujemy wszystkim zwiedzającym za miłe słowa i dzielenie się swoimi wspomnieniami:)
Drugie spotkanie Komisji Historycznej Hufca
W niedzielę 25 czerwca, odbyło się drugie w tym roku spotkanie Komisji Historycznej Hufca Lubliniec (kolejne jeszcze tego lata:)). Oprócz zreferowania działań bieżących, nowości pojawiających się na stronie poświęconej historii Hufca Lubliniec, oraz analizie ostatnich wydarzeń zorganizowanych przez KHH - czyli Harcerską Noc w Muzeum oraz 95 rocznicę wkroczenia 74pp do Lublińca, KHH podjęła dwie ważne uchwały (wszystkie jednomyślnie:)). Pierwsza dotyczyła nadania Komisji Historycznej imienia druhny Krystyny Rożniewskiej, która w naszych Hufcu przez wiele lat była przewodniczącą KKH. Zaś druga, to przygotowanie projektu obchodów 95 rocznicy powstania Hufca Lubliniec, który będzie obchodzony w 2018r. i zaproponowanie Komendzie Hufca Lubliniec by powierzyła to zadanie KHH.
95 rocznica wkroczenia 74pp do Lublińca - pamiętamy!!!
25 czerwca, w przeddzień 95 rocznicy wkroczenia do Lublińca żołnierzy 74 Pułku Piechoty, instruktorzy Hufca ZHP, oraz rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa przypominali o tym ważnym dla historii miasta wydarzeniu, wręczając na lublinieckim rynku mieszkańcom ulotki oraz specjalne okolicznościowe odznaki, przygotowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Zapalili także znicz pamięci, przy pomniku, poświęconym wszystkim tym, którzy walczyli o polski Śląsk oraz przy pomniku przypominającym o wkroczeniu do Lublińca Wojska Polskiego w 1922r..
Dla lublinieckich harcerzy 74 Pułk Piechoty ma olbrzymie znaczenie. To właśnie z jego przybyciem wiąże się powstanie pierwszych drużyn harcerskich na terenie naszego miasta. To „dzieci pułkowe” były – trzonem kadry harcerskiej tworzącego się Hufca Lubliniec. To w końcu opieka Koła Przyjaciół Harcerstwa, któremu prezesował ksiądz Jan Szymała, hufcowy kapelan i prezes Koła, umożliwiła tak aktywną działalność harcerską na terenie powiatu lublinieckiego.
I Harcerska Noc Muzeów
19 maja 2017r. Komisja Historyczna Hufca Lubliniec, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego zorganizowała I Harcerską Noc Muzeów. Impreza odbyła się w Gimnazjum nr 1 w Lublińcu i trwała od 20 aż do 2 w nocy:). Uczestniczyło w niej prawie 50 harcerzy i instruktorów Hufca Lubliniec.
Wzięli oni udział w 7 specjalnie przygotowanych dla nich panelach. Zwiedzili Muzeum Edyty Stein.
Od druha Krzysztofa Zbaczyniaka i druhny Małgorzaty Ożarowskiej dowiedzieli się jak powstawała Harcerska Stanica Turystyczna w Kokotku i jak wyglądało w tym czasie życie harcerskie na obozie.
Dzięki uprzejmości pani Sylwii Kanclerz, zapoznali się z historią 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i mieli możliwość poznania zbiorów Izby Tradycji Pułku.
Druh Angelo Korzekwa zabrał wszystkich uczestników w podróż przez morza i oceany - opowiadając o drugiej swojej życiowej pasji (pierwsza to harcerstwo) jaką jest żeglarstwo,
a druh Bartek Zbaczyniak opowiedział o pamiątkach jakie pozostawili po sobie harcerze naszego Hufca na przestrzeni prawie 100 lat.
Wraz z członkami Kręgu Instruktorskiego, wszyscy biorący udział w "Nocy" - wybrali się na nocny spacer po Lublińcu, ścieżkami przedwojennych harcerzy - co zaowocowało zdobyciem Nocnej Harcerskiej Odznaki Turystycznej.
Wreszcie, dzięki wsparciu wydawnictwa Egmont i państwa Marty i Michała Dzyzga harcerze i harcerki, zapoznali się z możliwością wykorzystania gier planszowych podczas zbiórek, oraz zagrali w grę, której bohaterami byli kultowi harcerze: Tytus, Romek i Atomek.
Wszystko przeplatała piosenka harcerska, a na głodnych wędrowców czekał - pyszny bigos. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom, które pomogły w zorganizowaniu tej imprezy - pierwszej takiej w Lublińcu:) Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok:) Czuwaj!!!