Harcerski basen
W maju 1968r. druh Marian Ożarowski wystąpił do Powiatowego Zarządu Melioracji z prośbą o sfinalizowanie projektu budowy zalewu-kąpieliska na potoku "Leśnica", na który wydał wstępnie zgodę ówczesny Przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. W zachowanej dokumentacji brak odpowiedzi na pismo. Najprawdopodobniej w tym czasie były ważniejsze sprawy do załatwienia dla budującej się Stanicy i pomysł budowy kąpieliska został odsunięty na dalszy plan.
Minęło 13 lat. Latem 1981r. w po wybudowaniu na terenie Ośrodka magazynu i wiaty na stołówce - energię społecznikowską skanalizowano na terenie "za rzeką". Uruchomiono ciężki sprzęt (koparka i spychacz) i rozpoczęto wykopy pod przyszły basen.
Niestety okazało się, że budować "jak dawniej", czyli bez dokumentacji i zabezpieczenia finansowego, się już nie da. Do jesieni cały teren prac nabrał "wyglądu księżycowego" i tak już zostało na trzy lata:(
Tego samego roku roku obfite opady deszczu wezbrały potok "Leśnicę" i utworzyły rozlewisko w miejscu przyszłego basenu, niszcząc przy okazji hydrofor zasilający letnią umywalnię pod wiatą.
Wielka woda i "Leśnica" -1983r.
Jak wspomina druhna Jolanta Famuła: "Teren na którym wybudowany jest basen nazwaliśmy zwykle Sahara(...) W okresie od wykopania ogromnej dziury po zalanie niecki basenu była to największa piaskownica w powiecie. Dzieci z kolonii zuchowej i nie tylko miały niesamowitą frajdę. Wszyscy chcieli tam się bawić(...) Do dziś mam przed oczami małe córki bliźniaczki ówczesnego komendanta Hufca (był to chyba 81 lub 82) jak chodziły w strojach kapielowych na czworakach po piaszczystej skarpie skarpie i śpiewały cieniutkimi głośnikami "Nie ma nie ma wody na pustyni"."
W 1984r. powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Ośrodka Hufca ZHP Lubliniec w Kokotku, w skład którego weszli między innymi: Jerzy Sypek (przewodniczący KW PZPR w Częstochowie), Antoni Morek, oraz druhowie: Roman Krupski, Edward Bartkiewicz, Franciszek Koszarek i Krzysztof Zbączyniak. Jednym z celów Komitetu była budowa harcerskiego basenu kąpielowego o rozmiarach 25x50 metrów, do tej pory bowiem harcerze kąpali się w potoku "Leśnica" i korzystali z basenu kąpielowego znajdującego się na stawie Posmyk - na "Silesianie".
"Silesiana" - na kajakach 1999r.
Basen "Silesiana" - 2006r
Z zebranych przez Społeczny Komitet Rozbudowy Ośrodka funduszy - basen kąpielowy (początkowo zbiornik przeciwpożarowy), zbudowało Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracyjne w Lublińcu, pod kierunkiem panów: Ryszarda Bartosza i Marka Kucharskiego. Basen został zbudowany już w 1985r. jednak na oficjalne otwarcie musiał poczekać jeszcze dwa lata. Jednak pierwsze napełnienie miało miejsce już w 1986r. a dokłanie 4 lipca tegoż roku.
Pierwsze napełnienie basenu - lipiec 1986r.
Ten wpis na odwrocie zdjęcia sugrować może, że nasze harcerskie kąpielisko
miało się nazywać "Kasia":)
Basen harcerski w Kokotku - najprawdopodobniej 1986r.
Latem 1986r. Ośrodek odwiedził ówczesny Naczelnik ZHP druh hm Ryszard Wosiński, nieomieszkał też wstąpić na basen:)
Basen harcerski w Kokotku w 1986r.
członkowie Komitetu Rozbudowy Ośrodka
oraz Naczelnik ZHP hm. Ryszard Wosiński
29 czerwca 1987r. w amfiteatrze ośrodkowym odbyło się uroczyste przekazanie przez Komitet - efektów swoich prac, w tym także basenu harcerskiego oraz pawilonu gastronomicznego.
Wizyta na basenie - członków Komitetu Rozbudowy Ośrodka,
podczas przekazania go Hufcowi - w czerwcu 1987r.
W latach 1987-2000 o basen troszczył się druh Artur Styczyszyn (początkowo ratownik, następnie dzierżawca) wraz z tatą - panem Adamem Styczyszynem oraz całą rodziną, poprawiając jego standard i wzbogacając go o nowe atrakcje.
Basen harcerski w 1991r.
W kolejnych latach teren wokół basenu został ogrodzony, stworzono boisko do siatkówki plażowej, zamontowano zjeżdżalnie, wybudowano studnię głębinową oraz założono filtr. Przed basenem od strony rzeki powstał specjalny brodzik, który miał zatrzymywać piasek wnoszony przez kąpiących się do basenu. Wymurowano prysznice i ubikacje. Rozbudowano punkt gastronomiczny, w lasku przy pawilonie postawiono ławki i stoliki. Przez krótki okres przy basenie działało nawet pole namiotowe.
Punkt gastronomiczny w 2009r.
Budowa betonowego ogrodzenia wokół basenu - 1999r.
Następnie "opiekunem" basenu został pan Andrzej Głomb, który do pracy przy basenie zaangażował także rodzinę:). Za jego sprawą, przy basenie pojawiły się konie, które stały się niemałą atrakcją zarówno dla kąpiących się jak i dla dzieciaków przebywających na Ośrodku. W 2004. punkt gastronomiczny przejęła pani Renata Kandzia i prowadziła go aż do 2016r.
Basen z założenia budowany był jako obiekt, który miał służyć harcerzom, oraz ich gościom. Osoby, chcące skorzystać z basenu, a nie będące gośćmi ośrodkowymi, musiały kupować bilety wstępu.
Basen harcerski w 1999r.
Basen harcerski w 2009r.
Na basenie harcerze często urządzają tzw. "Neptunalia", oraz przeróżne konkurencje sportowe:)
"Neptunalia" - w 1999r.
"Neptunalia" - 2000r.
Spartakiada Obozowa na basenie w 1991r.
Spartakiada obozowa - zawody pływackie na basenie
Gdy zamknięto basen na stawie "Posmyk" - "Silesiana" oraz basen miejski w Lublińcu, ilość gości "zewnętrznych" zaczęła się stopniowo się zwiększać, by ostatecznie przewyższyć ilość korzystających z basenu harcerzy.
Basen harcerski w 2009r.
Ratownicy - na basenie harcerskim 2011r.
Basen harcerski - 2011r.
Basen wykorzystywany jest także w zimie - kiedy woda zamarza - tworzy się naturalne lodowisko, na którym można pojeździć na łyżwach, czy zagrać w hokeja:)
Basen harcerski zimą - 1997r.
Basen harcerski zimą - 2001r.
Od kilkunastu lat basen harcerski jest jedynym letnim kąpieliskiem na terenie Lublińca. Jego utrzymanie i konserwacja przekraczają możliwości harcerzy, dlatego wspierają się projektami - dotowanymi przez Miasto Lubliniec.
Basen harcerski w 2013r.
Basen harcerski w 2014r.
Basen harcerski w 2014r.
Basen harcerski w 2014r.
W 2017r. po raz pierwszy od wybudowania - basen harcerski nie został uruchomiony. Zabrakło środków ludzkich i odpowiedniego wsparcia ze strony miasta. Harcerze by skorzystać z kąpieli wybierali się do Koszęcina, czy do AqaParku w Tarnowskich Górach.
Basen harcerski na początku czerwca 2018r.
W 2018r. po ciężkiej pracy i wielotygodniowych przygotowaniach
Prace przy przygotowaniu basenu do sezonu - 2018r.
basen uruchomiono ponownie.
Basen harcerski lato - 2018r.
Zostały jednak pytania i wątpliwości. Czy basen leśny jest jeszcze atrakcyjny w dzisiejszych czasach, kiedy w okolicy powstały, lub powstają nowoczesne kompleksy basenowe, takie jak w Koszęcinie czy Oleśnie? Czy i dlaczego harcerze, wśród których coraz mniej instruktorów i osób pełnoletnich, mają zapewniać letni wypoczynek nad wodą dla mieszkańców Lublińca? Czy utrzymywanie przez harcerzy tak dużego obiektu wynika z ich potrzeb? Mamy nadzieję, że najbliższe miesiące przyniosą odpowiedzi na te pytania.
Basen udało się uruchomić także w 2019r. Podobnie jak w ubiegłych latach, przygotowany został siłami harcerskimi (szczególnie druha Krzysztofa Zbączyniaka) i był gotowy na 1 lipca.
Jak co roku korzystali z niego goście przebywający na naszym Ośrodku, okoliczni mieszkańcy, harcerze i wczasowicze z Kokotka i Piłki, a także mieszkańcy Lublińca.
Basen harcerski - lato 2019r.
Niestety z powodu braku środków, basen został zamknięty już 19 sierpnia. Ostatni uczestnicy Akcji Letniej na Ośrodku nie zdążyli w pełni skorzystać z ochłody w upalne letnie dni:(
Niestety w kolejnym roku (2020) wybuchła epidemia Covidu-19 i basen tego lata był nieczynny:(
Rok później w 2021 - znów trzeba napisać - niestety, pieniądze z projektu miejskiego starczyły tylko na uruchomienie basenu do połowy lipca, a następnie basen został zamknięty. Po raz kolejny tego lata basen uruchomiono na początku sierpnia - gdy miasto w ramach kolejnego projektu przyznało Hufcowi grant.
W roku 2022 po raz pierwszy od wielu lat w przygotowaniach do uruchomienia basenu nie brał zmarły rok wcześniej druh Krzysztof Zbączyniak. Hufiec nie zwrócił się o wsparcie finansowe do miasta Lubliniec na utrzymanie basenu, w efekcie czego, latem 2022r. z kąpieliska korzystać mogli tylko przebywający na Ośrodku harcerze, harcerki i zuchy. Zaś na płocie harcerskiego basenu zawisł taki napis...
Opracowano na podstawie:
XXX lat Ośrodka Wypoczynkowego Hufca ZHP Lubliniec Kokotek - monografia
Wspomnienia - Jolanta Famuła
Zdjęcia:
Archiwum Hufca Lubliniec