Roman Koncki

Roman Koncki się Tarnowie w 1906r. Tam zapisał się do Gromady Wilczków. W 1920r. podczas obrony Warszawy, jako 14 latek wziął udział, jako ochotnik, w Służbie Obywatelskiej. W latach 1922-1925 uczył się w Katowicach i był członkiem MDH im. Tadeusza Kościuszki, z którą wyjechał na obóz do Czarnego Lasu w 1925r.

koncki2019tgtgt

W tym samy roku - przeprowadził się do Bielska, gdzie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Przemysłowej Stopnia Wyższego. Tam założył i został drużynowym pierwszych bielskich drużyn - I DH im. Tadeusza Kościuszki oraz i II DH im. Ks. Józefa Poniatowskiego. Następnie od 1928r. piastował funkcję komendanta Męskiego Hufca w Bielsku (obecnie Hufiec Beskidzki ZHP). Druh Roman był zapalonym lotnikiem - zawiązał przy bielskiej Komendzie Hufca - Krąg Szybowcowy, który po pięciu latach stał się prężnie działającym Oddziałem Harcerskiego Koła Szybowcowego Chorągwi w Katowicach.

koncki2019tgtgt2
Szybowiec "Czajka" na takim ćwiczył druh Koncki

W 1929r. wziął udział w II Narodowym Zlocie Harcerzy w Poznaniu. W 1931 roku został członkiem Komendy Chorągwi Harcerzy Śląskich w Katowicach. W 1932 roku na kursie lotnictwa szybowcowego w Polichnie k. Kielc uzyskał dyplom pilota a następnie jako pierwszy śląski harcerz ukończył kurs instruktorski. Niestety w przeddzień powrotu do domu, w dniu 21.10.1932 zginął tragicznie na skutek bocznego podmuchu wiatru i zderzenia z innym szybowcem.

konki1929

Został pochowany w Katowicach na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza.

koncki2019tgtgt23
Grób druha Romana Konckiego na cmentarzu w Katowicach