ZHP Strzebiń 1933-1948
Już w połowie lat 30-tych, w Męskiej Drużynie im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie, pojawili się młodzi ludzie ze Strzebinia. Jednymi z pierwszych byli: Jan i Zygmunt Pokojscy. Następnie dołączyli do nich: Jan Maniura, Jerzy Ochman, Walerian Krus, Paweł Smoła, Józef Gatys i Jerzy Korzekwa. Z biegiem czasu utworzono z nich zastęp, działający przy drużynie.
Część harcerzy strzebieńskich, jak Jan i Zygmunt Pokojscy, związała się z H.K.S, który działał przy MDH im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie od 1934 do 1936r.
Zawodnicy H.K.S Koszęcin
wśród nich: Jan Pokojski i Zygmunt Pokojski
W 1937r. w Koszęcinie powstała II MDH im. księcia Józefa Poniatowskiego założona przez druha Alojzego Janeczka, w jej skład weszli synowie koszęcińskich i strzebińskich kolejarzy.
Także w tym samy roku powstaje w Strzebiniu samodzielna Męska Drużyna Harcerska im. Andrzeja Małkowskiego, podlegająca bezpośrednio Komendzie Hufca ZHP Lubliniec, której trzon stanowią harcerze wcześniej tworzący strzebiński zastęp w MDH im. Tadeusza Kościuszki.
Rok później, 15 września 1938, zastęp "Jastrzębi" (składający się z mieszkańców Strzebinia) z II MDH w Koszęcinie w składzie: Wiktor Smoła, Albert Dubis, Jerzy Korzekwa, Walerian Krus, Józef Labus, Paweł Myrcik, Antoni Ochman, Benedykt Plaza, Mikołaj Smoła i Paweł Ziora, zostali przekazani do MDH im. A.Małkowskiego.
W związku z napiętą sytuacją polityczną i przygotowaniami do ewentualnego wybuchu wojny, 30 kwietnia 1939r. Śląska Komenda Chorągwi zorganizowała w Strzebiniu, zbiórkę alarmową, w której wzięły udział drużyny harcerskie z Koszęcina, Woźnik i Strzebinia.
W maju 1939r. drużyna bierze udział w Zlocie Hufca Lubliniec, który odbył się w Koszęcinie przy Nadleśnictwie "Trójca".
W lipcu 1939r. część harcerzy MDH im. Andrzeja Małkowskiego uczestniczyła w obozie stałym w Borowni, koło Ćmielowa.
Harcerze na obozie w Borowni w 1939r.
Po powrocie z obozu, starsza młodzież angażuje się w tworzenie punktów obrony przeciw lotniczo-gazowej, sanitarnych i meldunkowo-łącznościowych.
W czasie okupacji hitlerowskiej harcerstwo "zeszło do podziemia" i dalej prowadziło swoją działalność pod kierunkiem druha Alojzego Janeczka z Koszęcina, aż do jego aresztowania 18 grudnia 1940r.
Po zakończeniu działań wojennych, 28 września 1945r. w odprawie rady reaktywowanej drużyny im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie, pojawiła się młodzież ze Strzebinia, w osobach: Waleriana Krusa, Leona Wochnika, Roberta i Wojciecha Plazów. Podczas tej zbiórki rozważano utworzenie samodzielnej drużyny w Strzebiniu.
Kilka dni później, na poczatku października drużyna powstaje, MDH im. Andrzeja Małkowskiego w Strzebiniu, a jej drużynowym zostaje Walerian Krus i funkcję tą sprawuje do 1947r. kiedy to drużynę przekazuje druhowi Bonawenturze Kobielskiemu, zaś sam odbywa obowiązkową służbę wojskową. W marcu 1946r w odprawie rady drużyny z Koszęcina, biorą udział harcerze drużyny ze Strzebinia w osobach druhów: Waleriana Krusa, Bonawentury Kobielskiego, Pawła Myrcika, Leona Wochnika i Roberta Plazy.
Drużynowy Walerian Krus
ze swoimi harcerzami w górach w 1947r.
Wraz z harcerzami i harcerkami z Koszęcina, 28 kwietnia 1946r., harcerze ze Strzebinia, biorą udział w Dniu Harcerza, który zaczął się uroczystą mszą świętą, następnie po południu przeprowadzono gry i zabawy z biwakowaniem, a wieczorem urządzono z bogatym programem - ognisko, na które przybyło sporo ludności z Koszęcina i Strzebinia.
Tak świętowali harcerze Dzień Świętego Jerzego
28 kwietnia 1946r w Koszęcinie
Kilka dni później harcerze Drużyny Harcerskiej ze Strzebina, prezentują się podczas uroczystej defilady z okazji 3 - Maja.
Harcerze MDH im. Andrzeja Małkowskiego
podczas defilady z okazji 3 maja w 1946r.
z przodu maszeruje drużynowy - druh Walerian Krus
Harcerze podczas obozu na Hadrze w 1946r.
o środku siedzi - oboźny Walerian Krus
Zimą 1947r. ma miejsce wspólna zbiórka drużyn z Koszęcina i Strzebinia, podczas której odbył się wspólny kulig oraz wspólne gry i zabawy na śniegu.
Powstały podczas wędrówek
szkic kościółka w Koszęcinie autorstwa druha Mariana Lange
Opracowane na podstawie:
Wspomnienia - Janina Krus
Kronika I MDH im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie
Zdjęcia:
Zbiory prywatne - Janina Krus
Kronika I MDH im. Tadeusza Kościuszki w Koszęcinie