Wystawa S.K.O w 1936r.

W styczniu 1935 roku szkolne kasy oszczędności (SKO) zostały oddane pod kuratelę Pocztowej Kasy Oszczędności (dzisiejszego PKO Banku Polskiego). W obejmującym tę datę roku szkolnym do S.K.O przystąpiło ponad 5,5 tys. szkół, a książeczki oszczędnościowe otworzyło prawie 0,5 mln uczniów. Do wybuchu II wojny SKO działało w blisko 14 tysiącach szkół i skupiało ponad milion uczniów.

Skarbonka PKO wz. 1920 1aa
Skarbonka wzór 1920r.

PKO wspierała działania szkół uczestniczących w S.K.O, m.in. przekazywała materiały dydaktyczne, poradniki dla nauczycieli, czasopisma dla młodzieży ("Młody Obywatel"), a ponadto organizowała konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Prowadzenie SKO było ważnym elementem edukacji społecznej w rodzącej się po latach zaborów państwowości polskiej.

harcerzsoko2018tgt
"Młody obywatel" - numer październikowy 1936r

Każdy członek S.K.O - był posiadaczem specjalne książeczki,

zuchyosczednosc2018ade
Wzór książeczki S.K.O z 1936r.

i bezbłędnie znał słowa hymnu oszczędnościowego:

Wokoło wszędzie praca wre
Miód słodki zbiera pszczoła

I człowiek trudu swego plon
Gromadzi w pocie czoła

Gdy pełny ul - nie grozi pszczółkom głód
Choć już pod śniegiem łąka cała
Oszczędzaj wciąż, by bieda nie pukała
Do twych wrót

Niech każde z nas, jak pszczółek rój
Od świtu przez dzień cały
Swej pracy skrzętnie zbiera plon
Czy duży jest czy mały

Do kłosa kłos usilnie zbieraj, wiąż
Gdy plon przyniesie żyto złote
Zroś czoło swoje znojnej pracy potem
Naprzód dąż!

W aktywność Szkolnych Kół Oszczędzania - włączali się rzecz jasna i harcerze i zuchy, bo jak mówi 9 punkt prawa harcerskiego - Harcerz jest oszczędny i ofiarny.

W czerwcu 1936r. w Lublińcu, w gmachu gmachu szkoły rolniczej - odbyła się wystawa oszczędnościowa S.K.O - powiatu Lublinieckiego, w czasie jej trwania od 13 do 20 czerwca odbył się także - tydzień propagandy oszczędności.

zuchyosczednosc2018
zuchyosczednosc2018a
Zuchy z klasy 3a ze Szkoły Powszechnej nr 1
w tygodniu propagandy oszczędzania - czerwiec 1936r.

Na otwarcie wystawy w Szkole Rolniczej (dawnej bursie szkolnej), które nastąpiło - 13 czerwca 1936r. przybyło wielu gości w tym: kurator Tadeusz Kupczyński, starosta powiatu Stanisław Olszewski, czy dyrektor udziału PKO w Katowicach - pan dr Mackiewicz. Wśród organizatorów nie zabrakło członków ówczesnej Komendy Hufca ZHP Lubliniec, którą reprezentowali druhowie: Ludwik Klama i Stanisław Wojciechowski. Warto dodać, także że jednym z głównych koordynatorów wydarzenia był nauczyciel i instruktor - Emeryk Cieślar.

zuchyosczednosc2018aas

Na wystawie znalazły się eksponaty przedstawiające oszczędność we wszystkich przejawach życia ludzkiego, od oszczędzania pieniędzy, poprzez makulaturę, butelki czy - racjonalny podział pracy. Wyróżniono prace ze szkół z Koszęcina, Lubecka i Olszyny.

kasyoszced2018rfraaaa
Wystawa oszczędnościowa S.K.O w Lublińcu w 1936r.

W ciągu tygodnia wystawę zwiedziło ponad 700 uczniów z całego powiatu, a łącznie ponad 13 tyś zwiedzających. Z okazji tygodnia propagandy oszczędności i wystawy - rozdano specjalne nagrody pieniężne - wpłacone na książeczki. V nagrodę otrzymali harcerze Hufca Lubliniec.

zuchyosczednosc2018adea
Wystawa oszczędnościowa S.K.O w Lublińcu w 1936r.

Na podstawie:
Kronika Szkoły Powszechnej nr 1 w Lublińcu