Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Orkiestry Harcerskie Hufca ZHP Lubliniec

Harcerska Orkiestra przy Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki przy Gimnazjum w Lublińcu powstała najprawdopodobniej w roku 1946. Zespołem kierowali dwaj młodzi muzycy: Józef Klimanek (znany polski dyrygent Opery Śląskiej, Opery w Bydgoszczy, Operetki Warszawskiej, Filharmonii Zabrzańskiej i wieloletni dyrygent Zespołu "Śląsk".) najczęściej grający w zespole na trąbce oraz Sylwester Grześkowiak (multiinstrumentalista, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 3 i nr 1 w Lublińcu) grający najczęściej na harmonii. W zespole grali także: Henryk Tomczak - bęben i trąbka, Bogdan Bromer - akordeon, Kazimierz Bromer - talerze, Piotr Żak i Władysław Liszkowski. Zespół przygrywał podczas uroczystości harcerskich, brał udział w marszach i pochodach np. z okazji 3 maja. Muzycy grali przede wszystkim melodie harcerskie i marsze. Niestety w roku 1948 Józef Klimanek przeniósł się do liceum muzycznego w Katowicach, a władze zabroniły publicznych występów zespołowi harcerskiemu, a pod koniec roku harcerstwo zmieniło swój kierunek i część drużyn zostało rozwiązanych. Podobnie stało się z zespołem.

orkiestra2015tg 
Orkiestra I MDH na schodach budynku Gimnazjum w Lublińcu
podczas prób kroku defiladowego przed świętem majowym

 

Harcerska Orkiestra przy Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki przy Szkole Podstawowej w Lublińcu powstała pod koniec lat 60. Jej opiekunem był nauczyciel śpiewu pan Porębski. Naukę grania z powodu ogromnego hałasu jaki powstawał podczas prób, młodzi muzycy pobierali na boisku sportowym Klubu "Budowlani", a później Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu. Orkiestra składała się 8 -10 osób w skład orkiestry wchodziły 2 werble i 6 fanfar oraz prowadzący w marszach jeden z członków regulacyjny typową buławą orkiestrmistrza.

orkiestra2016rftgy

Członkami orkiestry byli miedzy innymi: Franciszek Dyla – werbel, Bogdan Wolinski – fanfara, Jurek Pucała – fanfara, Herbert Witek – fanfara, Karol Wenger – fanfara, który w czasie uczestnictwa na pokazach i paradach był prowadzącym.

 marsz2016

Fanfary i ich "obsługujący" często towarzyszyli obozom i biwakom harcerzy Hufca Lubliniec. Tak było podczas obozu w Ponoszowie (1957), Jagniątkowie czy w Zdzieszowicach k/Kędzierzyna. Najczęściej grało się sygnały "Pobudka" i "Idzie noc", które jak szwajcarski zegarek regulowały dzień obozowy i bez których trudno sobie wyobrazić prawdziwy obóz harcerski.

 hejnaluwka2015rf

 

Opracowane na podstawie:
dh Karol Wenger - Wspomnienia
dh Kazimierz Bromer - Wspomnienia
dh Małgorzata Ożarowska - Wspomnienia

Fotografie:
Archiwum Hufiec Lubliniec