Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

enfrdeitptrues

Świadkowie Historii

facebook_page_plugin

Rajd im. Szarych Szeregów

Jesienią 2003r. Hufiec ZHP Ziemi Myszkowskiej (I Szczep Środowiskowy im. Floriana Marciniaka w Myszkowie) zorganizował w Siamoszycach pierwszy Ogólnopolski Rajd im.Szarych Szeregów. Impreza przyjęła się i z roku na rok uczestniczy w niej coraz więcej osób. Rajd ma za zadanie za pomocą gier terenowych i zadań rajdowych, przybliżyć jej uczestnikom historię i ludzi związanych z II wojną światową, Powstaniem Warszawskim i Szarymi Szeregami. Rajd odbywa się na przepięknej Jurze Krakowsko -Częstochowskiej. Bazami Rajdu były Siamoszyce, Poraj, Żarki Letnisko czy Kroczyce. Rajd organizowany jest na przełomie września i października. Strukturę rajdu tworzą 3 gry terenowe oparte o fabułę historycznych wydarzeń. Pierwsza gra ma na celu doprowadzenie uczestników rajdu do miejsca zakwaterowania, druga odbywa się w nocy, a trzecia organizowana jest na długim dystansie.

Hufiec Lubliniec po raz pierwszy wystawił swoją reprezentację w tym Rajdzie w 2008r. i składała się ona z  harcerzy i harcerek ze szczepów "Millenium", "Zielona Ósemka" oraz 21 DSH "Wataha". Lubliniecki patrol "Jakkolwiek"- zdobył wysokie III miejsce!!!

12szareszeregi20083
12szareszeregi20082

Rok później (2009), harcerze pod opieką druhów: Jakuba Manna i Marka Budzyńskiego, zgrupowani w dwóch patrolach: "Banda Pasikonika" z patrolowym dh Dominikiem Michorzewskim, oraz "Parasol" z patrolowym dh Jakubem Drewniakiem (zastąpionym w czasie rajdu przez druha Pawła Krycha) wyruszyli do Myszkowa z nadzieją fajnej zabawy i z chęcią poprawienia swojego ubiegłorocznego wyniku. Było lepiej niż się spodziewali. "Banda Pasikonika" - zwyciężyła w ogólnopolskiej rywalizacji pokonując pozostałe 17 ekip z różnych części kraju.

12szareszeregi2009aafg
12szareszeregi2008367
12szareszeregi2009ahas

Również w 2010r. nie zabrakło naszych harcerzy na VIII edycji Rajdu, który odbył się w dniach od 1 do 3 października. Stworzyli oni dwa patrole: "Cokolwiek Razem", w skład którego wchodziło 8 osób ze Szczepu "Zielona Ósemka" a patrolowym był Patryk Antos, oraz patrol o ciekawej nazwie: "Szczelnie skryci i zaszyci między tyci tyci wici kłosu nici bę-będziemy zapodawali w galaktyki wygibicik", składający się z 4 harcerzy "Szczepu Millenium" i jednej harcerki z "Zielonej Ósemki" pod przewodnictwem patrolowego Adama Kolasy. I w tym roku nie wyjechaliśmy z Rajdu z pustymi rękoma. Patrol "Szczelnie skryci i zaszyci między tyci tyci wici kłosu nici bę-będziemy zapodawali w galaktyki wygibicik - zajął 3 miejsce w Rajdzie, oraz 1 miejsce w Torze Przeszkód i Parku Linowym. Drużyna wystawiona przez nasz Hufiec zajęła 2 miejsce (zaraz po organizatorach) w turnieju siatkówki. Nasz rozrywkowy Piotruś Matyja dostał dyplom w kategorii "Najlepsza Fryzura" zatytułowany "Dla Blondynki z Lublińca"

12szreszergi2017sss2
12szreszergi2017sss

W 2001r. wśród kilkunastu rywalizujących w  IX edycji rajdu patroli, pojawiły się  aż cztery ekipy z Hufca ZHP Lubliniec, dwie ze Szczepu "Zielona Ósemka" i po jednej ze Szczepu "Millenium" oraz Szczepu "Feniks" z Olesna. Podczas rajdu odbyły się tradycyjnie trzy gry terenowe oparte na historii II Wojny Światowej oraz turniej siatkówki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji naszych harcerzy i harcerek odnieśliśmy nie lada sukces. W klasyfikacji końcowej patrol męski Szczepu "Zielona Ósemka" (patrolowy pwd. Patryk Antos) zajął II miejsce, patrol Szczepu "Millenium" (patrolowy pwd. Adam Kolasa) uplasował się na V lokacie, a tuż za nimi na VI miejscu  ex aequo z ekipą z Zabrza znalazł się drugi patrol z Szczepu "Zielona Ósemka" (patrolowy phm. Marek Budzyński). Natomiast w turnieju siatkówki, połączone siły reprezentantów Hufca ZHP Lubliniec wygrały wszystkie mecze, ustępując pola jedynie drużynie organizatorów rajdu.

12szareszeregi2011a

W jubileuszowym X Ogólnopolskim Rajdzie im. Szarych Szeregów w 2012r., wzięło udział aż 5 lublinieckich patroli: "Dzięki za info" - Szczep "Millenium"; "Biorę plecak i wychodzę" - Szczep "Zielona Ósemka"; "Uje muje dzikie węże" - Szczep "Zielona Ósemka"; "Dzieci Baby Guli" - Szczep "Zielona Ósemka"; "Przcie X Komitran" - Szczep "Feniks" z Olesna. Imponujące były także osiągnięcia naszych harcerzy. I miejsce w ogólnej klasyfikacji rajdu zajął -  patrol "Uje muje dzikie węże" ze Szczepu "Zielona Ósemka". Tytułu "Najlepszego Patrolowego" zdobył - druh Patryk Antos, zaś połączone siły Szczepów "Millenium", "Zielona Ósemka" i "Bartoszowcy" zajęły I miejsce w turnieju siatkówki.

12szraeszeregio20123
12szreszergi2017sss2gg
szeregiszare20151se34jiaajjjaaaa23

Apel poległych w Dębowcu, nocny turniej siatkówki, nocne gry uliczne oraz rajd dzienny – złożyły się na atrakcje XI Rajdu im. Szarych Szeregów (2013r.), zorganizowanego w dniach 27-29 września. Blisko 250 harcerzy gościło w Poraju. W tym, po raz kolejny Hufiec Lubliniec. Jak w poprzednim roku - nasi harcerze wygrali turniej siatkówki.  Tym razem nie udało się jednak wygrać rajdowej klasyfikacji. Zwycięzcami całego rajdu zostali harcerze z Myszkowa i Koziegłów – Kozy Mafiozy.

szareszeregi2013aa

szareszeregi2013er4gg22
szareszeregi2013er4gg22as
szareszeregi2013er4gg

XII Rajd im. Szarych Szeregów (2014r.) odbył się dokładnie 27 września w 75 rocznicę utworzenia Państwa Podziemnego. Podczas rajdu uczczono także -  70 rocznicę Powstania Warszawskiego, dlatego też fabuła rajdu odnosiła się do tego właśnie wydarzenia. Na starcie zlotowym zameldowało się 26 patroli, w tym patrole z Lublińca. Zlot rozpoczął się od uroczystego apelu. Harmonogram rajdu składa się z trzech gier terenowych. Pierwsza biegła okrężną drogą od dworca kolejowego Myszków-Światowit do miejsca zakwaterowania w centrum Myszkowa. Polegała ona przyjęciu broni podczas jej transportu. Druga gra rozgrywała się nocą z 26 na 27 września i jej celem było zdobycie w jak najszybszy sposób informacji o siedzibie „Kwatery Głównej”, a następnie wykonanie jej rozkazów. Ostatnia, sobotnia gra była typowo rajdowa. Harcerze przeszli szlakami turystycznymi trasę z Myszkowa do Mirowa, a w nawiązaniu do tematu rajdu patrole musiały przedostać się do „odległej dzielnicy Warszawy”, by wesprzeć toczące się tam walki powstańcze. Sceneria bardzo wiarygodnie oddawały charakter ich zadania i pozwoliła poczuć prawdziwego ducha wojny. Po drodze harcerze musieli bowiem m.in. pokonać barykadę, pomóc rannym cywilom, rozbroić minę, przejąć czołg, ale przede wszystkim zdobyć broń. Nieoczekiwanie:) Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji wygrał patrol lubliniecki "PARApety" złożony z harcerzy i harcerek ze Szczepu "Zielona 8" oraz szczepu "Feniks" z Olesna.

 12sareszeregi2014ert5gyaa
sareszeregi2014ert5gyaaas

XIII Rajd im. Szarych Szeregów (2015r.) zgromadził na starcie ponad 300 osób - podzielonych na 29 patroli. Trasa rajdowa biegła z Żarek Letnisko, aż do zamku w Olsztynie. Oczywiście, na trasie nie mogło zabraknąć patroli lublinieckich. Po raz kolejny pokazali, jak dobrze się czują na Jurze. Patrol - "Małe, słodkie, puszyste, miluśne, wzruszające, różowe, dziobzia lobdzia KOSZATNICZKI" wygrał rywalizację rajdową:), zaś patrol "Siedem wspaniałych, nieustraszonych, niezniszczalnych, nieustępliwych, triumfujących, pancernych, bojowych żółwi i koza!"- zdobył II miejce.

szeregiszare20151se34jffaa
szeregiszare20151se34jiaa
szeregiszare20151se34jiaajjj

W XIV Rajdzie im.Szarych Szeregów (2016r) uczestniczyło ponad 50 harcerzy i harcerek z Hufca Lubliniec. Podczas imprezy organizowanej przez Hufiec ZHP Myszków ze wsparciem druhny Dominiki Beszoner, druha Kamila Łaszczyńskiego oraz Mateusza Łyska, harcerze mieli okazję okazję przenieść się w czasy II wojny, konkretnie w okolice zrzutu legendarnych Cichociemnych. Ich zadaniem było odnalezienie skoczków i pomoc w dokończeniu misji, którą zleciło im dowództwo. Na podium stanęli poczynając od miejsca V - harcerze z Olesna (patrol Jagódki), potem na pozycji II patrol połączonych sił Hufca ZHP Lubliniec oraz Hufca ZHP Bochnia (Szaleni, ześwirowani, normalnie nienormalni, fikuśni i nadnaturalni, inteligentni jak but z lewej ręki kapelusznicy w liczbie dziesięciu) oraz w końcu na I miejscu patrol Zielonej Ósemki z dwuosobowym wsparciem Szczepu Millenium (patrol TigerGruppe), pod przewodnictwem druha Patryka Antosa “Psajdaka”.

12szareszeregi2016as
12szreszergi2017sss2gghth
12szreszergi2017sss2gghthad

W październiku 2017r. odbył się jubileuszowy XV - Ogólnopolski Rajd im. Szarych Szeregów. Było nie do pomyślenia by w rajdzie nie wzięli udział harcerze i harcerki z Hufca Lubliniec. Tym razem organizatorzy wprowadzili uczestników rajdu do tematyki krótką grą, której celem było dotarcie do szkoły w Poraju. Tematem przewodnim okazała się Akcja „Burza” - operacja wojskowa prowadzona w 1944 roku przeciwko oddziałom niemieckim. Przez cały weekend odbywały się szkolenia oraz manewry sprawdzających nie tylko umiejętności fizyczne uczestników rajdu, ale również strategiczne. Zwieńczeniem jubileuszowego rajdu był koncert zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami, pyszny tort oraz pokaz fajerwereków.

Edycję Jubileuszową harcerze  Hufca Lubliniec zaliczą do udanych:) Patrol „Zupełnie nieistotne” druha Psajdaka, zajął w klasyfikacji ogólnej I miejsce,  patrol „Cios w szczepionkę” (Szcep Feniks z Olesna) zdobył miejsce II, patrol „MemePatrol”  wywalczył miejsce IV a patrol „Złote Misie” miejsce V. Tymi wynikami, pięknie podsumowali swoje 9 leteni uczestnictwo w Rajdzie - harcerze i harcerki naszego Hufca. Warto dodać, że druh Patryk Antos, jest jedynym harcerzem z Lublińca, który wziął udział we wszystkich - poczynając od 2008r. Rajdach i znacząco przyczynił się do osiąganych przez nasze patrole wyników:) Brawo druhu!!!

szareszeregiplakat2017rtaa
12szareol2017sa
12szareszeregi2009ahas2aaa
12rajszareszeregi2017rft23s
12rajszareszeregi2017rft23a

Opracowano na podstawie:
Relacji uczestników - strona Hufca ZHP Lubliniec
http://www.powiatmyszkowski.pl
https://www.facebook.com/Ogólnopolski-Rajd-im-Szarych-Szeregów
Wspomnienia - Patryk Antos
Wspomnienia - Angelo Korzekwa

Zdjęcia:
Archiwum Hufca ZHP Lubliniec
http://www.powiatmyszkowski.pl
Materiały własne - Angelo Korzekwa