Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Obóz Kursu Drużynowych Zuchów i Harcerzy w Kokotku - 1973r.

1 lipca 1973r. w OH w Kokotku rozpoczął się Obóz Kursu Drużynowych Zuchów i Harcerzy. W Obozie wzięło udział 37 harcerzy, którymi opiekowała się kadra w składzie: Joachim Kurpierz (komendant), Maria Hoffman (z-ca komendanta), Janusz Pyka (oboźny), Bogusław Widera (instruktor programowy) oraz Janusz Wójcik.

12kadra2016

Nazwa obozu brzmiała "Młodzi Gospodarze Drugiej Polski". Obóz posiadał własny sztandar, stworzony specjalnie na ta okazję.

122

Zastępy przyjęły nazwy:

"Złociste Kłosy" zastępową których była: Teresa Rakoczy. W zastępnie były także: Alicja Pluta, Joanna Barczyk, Janina ?, Urszula Blachnik, Barbara Kotas, Krystyna Sowa, Maria Wieczorek, 

126

"Traktorzystki" - zastępową których była: Ania Adryjańska. W zastępnie były także: Małgorzata Machoń, Elżbieta Młyńczyk, Iwona Młyńczyk, Dorota Anioł, Maria Widera, Grażyna Maligowska, Beata Zawada

125

"MS Manifest Lipcowy, zastępowym był: Wojciech Mikuda. W zastępie byli także: Krzysztof Galios, Jerzy Laszek, Krzysztof Pluta, Mirosław Król, Józef Wiergol, Stefan Rozmuszcz, Marek Henkiel, Dariusz Pięt

124

oraz ""Sołdek", zastępowym był: Marian Niemczyk. W zastępie byli także: Zygmunt Ceglarek, Damian Gasiewicz, Cezary Pięt, Wojciech Janik, Andrzej Brauner, Roman Grabiński, Roman Miszczyk, Andrzej Surowiec.

123

(dwie ostatnie nazwy zastępów to nazwy statków: "MS Manifest Lipcowy", był pierwszym polskim "Panamaxem", zaś "Sołdek", pierwszym powojennym masowcem wybudowanym przez polskie stocznie).

 127

Uczestnicy obozu rozlokowali się w 4, 12 -osobowych namiotach na ośrodkowym "Cyplu"

1210 

i od razu przystąpili do wykonywania pionierki obozowej. Powstały piękne totemy, plac apelowy, kawiarenka, brama i ogrodzenie.

121 

1212

128

W kolejnych dniach nie mogło zabraknąć ogniska harcerskiego.

ogsi1973

"Spartakiady", na którą uczestnicy obozu pojechali do Krupskiego Młyna zajmując III miejsce (zawody te odbyły się w ramach akcji "Rodło", której w roku 1973 sztab znajdował się w Lublińcu).

Odbywały się mecze piłkarskie (kadra, kontra uczestnicy:). Harcerskie wykapki, jak ta do Piłki zakończona ogniskiem i pieczeniem kiełbasek:)

Ważnym wydarzeniem był Festiwal Leśnych Estrad, w którym wzięło udział całe zgrupowanie, w tym obozy przebywające w Kokotku w ramach Akcji "Rodło". Uczestnicy obozu zdobyli I miejsce w kategorii zespołów instruktorskich. Pracą artystyczną przy Festiwalu kierowali: druh Sylwester Grześkowiak, druhna Krystyna Rożniewska oraz druhna Jadwiga Kupilas.

 12rodlo2017

Od 16 do 19 lipca harcerze i harcerki pomagały w budowie Szkoły Podstawowej w Lubecku. Ich zadaniem była niwelacja terenu wokół szkoły.

lubeckoszkola2016rf

W nocy z 21 na 22 lipca, odbyło się uroczyste przyrzeczenie harcerskie. Do przyrzeczenia przystąpiło 23 uczestników HAL-u. Kursanci, pomagali w jego przygotowaniu i przeprowadzeniu.

Obóz zakończył się 22 lipca.

129

Opracowane na podstawie:
Kronika Obozowa -  "Kokotek 1973"

Zdjęcia:
Archiwum Hufca ZHP Lubliniec
Kronika Obozowa -  "Kokotek 1973"