Harcerskie Półkolonie

Od 2011r. harcerze i harcerki naszego Hufca, na terenie Ośrodka Harcerskiego w Kokotku, organizują półkolonie dla dzieci z Lublińca. Zajęcia te są dotowane przez burmistrza miasta Lublińca w ramach zadania publicznego "Kraina Marzeń". Odbywają się one od poniedziałku do piątku (turnus) w godzinach od 8 do 16. Grupy uczestniczące w zajęciach liczą do 30 osób. Są to dzieciaki z klas od I do VI.

polkolonie2011awsw
Półkolonie w 2011r.

Pierwsze półkolonie odbyły się w czerwcu i lipcu 2011r. uczestniczyło w nich prawie stu dzieciaków, podczas 3 turnusów. Tak te pierwsze półkolonie opisywał kronikarz:  "Uczestnicy półkolonii podróżowali w wehikule czasu, przenieśli się w świat kilku bajek lub zdobywali piracki skarb. Kadra harcerska przygotowała wiele atrakcji na każdy dzień, by dla każdego znalazło się coś miłego. Oprócz licznych pląsów, zabaw, piosenek dzieci mogły poznać tajemnicze znaki patrolowe, pomóc Bobowi Budowniczemu zbudować dom, czy odczytać szyfrowane pirackie wiadomości. A upalne dni przetrwano dzięki orzeźwiającej wodzie w basenie. Za każdym razem pozostały uśmiechy na twarzach i miłe wspomnienia :)".

polkolonie2011awsw2
Półkolonie w 2011r.

W 2013r. propozycja Hufca dla "niezrzeszonych" dzieciaków z Lublińca rozszerzyła się o dwa "Eko-obozy" trwające pełne 7 dni. W 2014r. "Eko-obóz" trwał 6 dni.

ekooboz2018yhydsds
I turnus "Ekoobozu" - lipiec 2013r.

Tak pierwszy z turnusów opisany został w kronice Hufca: "W dniach 1-7 lipca odbył się I turnus eko obozu dla dzieci z Lublińca. Na turnusie było 30 dzieci. Czas mijał na wspólnej zabawie i poznawaniu eko-zasad. Jak przystało na kolonię organizowaną przez harcerzy w ramach majsterki obozowej chłopcy wraz z dziewczynami zbudowali bramę wejściową oraz ogrodzenie. Brama została postawiona z namiotu, który na noc był zamykany, natomiast ogrodzenie została zbudowane z drzewa bez użycia gwoździ, dziewczyny natomiast ozdobiły ogrodzenie szyszkami. W trakcie kolonii odbywały się zajęcia m.in. było spotkanie z leśniczym, tworzenie figurek leśnych zwierząt z siana, podchody na których koloniści zostali zapoznania z zasadami poruszania i odpowiedniego zachowania się w lecie. Na kolonii nie zabrakło także pieczenia kiełbasek na ognisku, kąpieli w basenie, dyskotek, zabaw karaoke, odbyła się również eko olimpiada sportowa. Jak przystało na kolonie w Kokotku pogoda dopisywała tak samo jak komary. W niedzielę po śniadaniu koloniści rozjechali się do domów z bagażami wspomnień."

ekooboz2018yhydsds2

Opiekunami półkolonii byli między innymi: druh Mariusz Maciów, druhna Gabrysia Wielgus, druhna Olga Spychała, druhna Zuzannan Tiffert czy druh Łukasz Krzemiński.
ekooboz2018yhydsds23

"Eko obóz"  - Kokotek 2013r.

Na przestrzeni lat zmieniała się ilość turnusów organizowanych przez harcerzy półkolonii, od 4 do 6. Zmieniała się kadra prowadząca zajęcia. Zmieniał się też ich regulamin. Nie zmieniało się tylko jedno - zaangażowanie i pomysłowość prowadzących ta letnią formę wypoczynku. "Podróż do Egiptu", "Spotkanie z Marsjanami", "Indianie i Kowboje" - to tylko kilka z tematów wokół których toczyła się fabuła "Krainy Marzeń".

kolonie12016
polkoloniecamelt2016
Półkolonie w Kokotku w 2016r.

Półkolonie w Kokotku 2017r.

I tak co roku - harcerze i harcerki z Hufca ZHP Lubliniec w ramach wolontariatu - bowiem przygotowują i prowadzą półkolonie nieodpłatnie (dotacja nie przewiduje gratyfikacji finansowej dla osób prowadzących zajęcia) - starają się umilić i wypełnić dzieciom ten letni, wakacyjny czas.

ekooboz2018yhydsds2apolokolonie2dedeePółkolonie w Kokotku 2018r.

polkolonie2019erea1
polkolonie2019erea1a
Uczestnicy półkokolnii w 2019r.

Podobnie jak w przypadku wszystkich imprez i ta w 2020r. ze względu na pandemię Covidu się nie odbyła. Jednak już rok później, mimo jeszcze pewnych obostrzeń - "Krainę Marzeń" udało się naszemu Hufcowi zorganizować i pooddychać kokotkowym powietrzem, przecież najzdrowszym na świecie:) Jednak o ile jeszcze w 2019r. odbywały się 4 turnusy w ramach półkolonii - to od roku 2020, był to już tylko jeden 5 dniowy turnus. W 2021r. Hufiec zorganizował jeszcze jeden turnus półkolonii - tym razem bez wsparcia miasta.

polkolonie2022derf
polkolonie2022derf7
polkolonie2022derfhy458k0
Półkolonie w Kokotku 2021r.

Niezależne od lublinieckich, zostały zorganizowane także półkolonie zuchowe w Oleśnie.

polkolonie2022derfhy
polkolonie2022derfhy6
Półkolonie w Oleśnie w 2021r.

polkolonie2022derfhy45
Półkolonie Kraina Marzeń w 2022r.

polkolonie2022derfhy458k
polkolonie2022derfhy458
Półkolonie Kraina Marzeń "Kosmiczny Kokotek" w 2023r.