Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Zespół "Nastolatki"

W 1987r. przy miejskim Hufcu ZHP Woźniki (w tym czasie działały hufce powiatowe) prowadzonym przez druha hm Mariana Chojnackiego - został założony Harcerski Zespół Wokalno-Taneczny „Nastolatki, nad którym pieczę artystyczną sprawował Henryk Hampel - nauczyciel muzyki w woźnickiej szkole podstawowej.

Myśl o utworzeniu zespołu zrodziła się przypadkowo. W szkole w Woźnikach działała drużyna harcerska prowadzona przez druhnę Wiesławę Chojnacką. Poprosiła ona pana Hampla o przygotowanie grupy harcerek z jej drużyny do udziału w Wojewódzkim Festiwalu Harcerskim. Okazało się, że dziewczęta miały niesamowitą ambicję, chęć śpiewania i występowania przed publicznością. Utworzono więc przy Hufcu - zespół wokalny, który przyjął nazwę "Nastolatki", a w którym śpiewały harcerki oraz dziewczyny z chóru szkolnego(prowadzonego wówczas przez nauczycielkę mgr Elwirę Kruczek, także instruktorkę harcerską).

nastolatkikukulski2022a
Pierwsza grupa wokalna Zespołu z 1987r.

nastolatkikukulski2022a5
Pierwsza grupa taneczna Zespołu - 1987r.

Grupa była bardzo liczna i nie wszystkie dziewczęta były zainteresowane działalnością estradową, toteż Henryk Hampel zmniejszył nieco grupę i rozpoczął z nią regularne zajęcia. W pierwszym roku zespół działał przy Szkole Podstawowej w Woźnikach i liczył 8 wokalistek (Grażyna Cichowska, Sylwia Flakus, Jolanta Otrębnik, Anna Masłoń, Danuta Cichowska, Anna Klajnowska, Aleksandra Flakus, Marzena Potempa) oraz osiemnaścioro członków młodszej grupy tanecznej. Początkowo zajęcia zespołu odbywały się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnikach. Jednak od 1989 roku "Nastolatki" na stałe zadomowiły się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Woźnikach i trafiły pod skrzydła jej ówczesnej pani dyrektor - Joanny Graf (która wspierała zespół, pozyskiwała sponsorów, a także pisała artykuły o zespole do lokalnych gazet).

zespolnastolatki2018jujujuZespół "Nastolatki" i Henryk Hampel - 1998r.

W momencie nawiązania współpracy z Ośrodkiem Kultury w Woźnikach zespół się powiększył (w kwietniu 1990r. - liczy już 56 dziewcząt, a w 1992r. aż 86 dzieci). Jego członkiniami były dziewczęta w wieku od 7 do 20 roku życia, a sam zespół został podzielony na grupę wokalną oraz taneczną (ta zaś na grupę młodszą i starszą. W późniejszym czasie, grupa taneczna została rozwiązana z braku chętnych dziewcząt). Od 1988r. "Nastolatki" występowały podczas wszystkich uroczystości państwowych, lokalnych i środowiskowych, a także w okresie świątecznym w kościołach - śpiewając kolędy. W późniejszych latach dziewczęta do 9 roku życia - tworzyły osobny zespół" "Małe Smyki". Zapleczem dla "Nastolatek" były zespoły "Smyki", "Test", oraz "Małe Nastolatki".

Zespół brał udział także w wydarzeniach, przeglądach i konkursach o zasięgu ogólnopolskim takich jak: Harcerska Wiosna Kulturalna w Lublińcu, Festiwal Piosenki Dziecięcej w Woźnikach, Konkurs Piosenki Dziecięcej "Nowa Piosenka" w Starym Krakowie, Przegląd Szkolnych Zespołów Artystycznych w Częstochowie, Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych i Solistów "Interpretacje" w Woźnikach, Ogólnopolski Festiwal w Siedlcu, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Młodzieżowej w Bydgoszczy, Przegląd Muzyczny "Śpiewać każdy może" w Myszkowie czy wreszcie Harcerski Festiwal Młodzieży Szkolnej w Kielcach.

W 1994r. "Nastolatki" zostały zaproszone do Telewizji Polskiej, gdzie w programie "Zagadki Muzyczne" - zwyciężyły z zespołem z Warszawy, nagrały także piosenki do programu Tęczowy Music Box.

W 1993r i 1995r. dziewczęta z zespołu brały udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Artystycznych Dzieci i Młodzieży, podczas których uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez panów Jarosława Kukulskiego i Jarosława Stańka.

nastolatkikukulski2022
Zespół "Nastolatki" podczas warsztatów w Warszawie z Jarosławem Kukulskim - 1993r.

W 1998r. zespół biorąc udział w Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej zajął II miejsce oraz statuetkę "Srebrną Jodłę" - za całokształt swoich dokonań. Dodatkowym wyrazem uznania dla zespołu było zaproszenie go do udziału w Jubileuszowym Koncercie, gdzie wykonał swój największy przebój - "Szalona klasa". Kilka dni później zespół wystąpił przed równie wymagającą publicznością podczas Festiwalu Leśnych Estrad w Ośrodku Harcerskim w Kokotku.

nastolatki20201998 
"Nastolatki" podczas występu w Kokotku w 1998r.

Mózgiem zespołu był jego prowadzący - Henryk Hampel, który komponował muzykę, pisał teksty, prowadził zajęcia choreograficzne, z emisji głosu, aktorskie oraz ćwiczenia dykcji.

Największymi przebojami zespołu były oczywiście piosenki napisane przez Henryka Hampla - "Szalona klasa", "Nasza stara lizmuzyna", "Piosenka na dobre i złe" czy "Wakacje z autostopem". Zespół wydał trzy kasety ze swoimi piosenkami oraz jedną płytę CD.

Jeden z hitów Nastolatek - "Póki gra muzyka"

W latach 1987-2007 w zespole śpiewało mnóstwo utalentowanych muzycznie dziewcząt wśród których były: Magdalena Wyleżałek, Aleksandra Chłąd, Sylwia Długaj, Karina Szewczyk, Iwona Bolacka, Katarzyna Balwierz, Agnieszka Długaj, Oliwia Wanat.

W latach 2000-2006 zespół dosięgnął kryzys. Zmniejszyła się liczba występów, które odbywały się raczej w najbliższej okolicy.  W 2007r. po długotrwałej i ciężkiej chorobie zmarł kierownik zespołu - Henryk Hampel. Trzy miesiące później - kierownictwo zespołu objął Jacek Grysko.

Warto jeszcze przy okazji zespołu "Nastolatki" wspomnieć samego Henryka Hampla. Pochodził z Babienicy. W 1985r. ukończył Liceum Muzyczne w Bytomiu. Od 1897r do 2000r. pracował w Woźnikach jako nauczyciel muzyki. W tym czasie komponował własną muzykę. Poza prowadzeniem "Nastolatek" był członkiem zespołów rockowych: "Sejf", "Skaut", "Zjednoczone Królestwo Muzyki", "Imperium". W 2000r. prowadził zespół "Abecadło" w Koziegłowach, a od 2003r. zespół "Akord" w Lublińcu. Był multiinstrumentalistą, grał między innymi na fortepianie, gitarze, czy puzonie. Stworzył własne "Studio Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej". Wydał śpiewnik "Dziecięcy Świat" i "Jurajskie śpiewanie". Jego piosenki znalazły się w podręcznikach do muzyki "Muzyczny Świat".

hampel2022345
Henryk Hampel podczas koncertu w 1998r.

Działalność Henryka Hampla oraz zespołu "Nastolatki" stała się impulsem do zorganizowania w Woźnikach Festiwalu Piosenki "Spotkajmy się w piosence". W grudniu 1989 roku z inicjatywy Hampla odbył się pierwszy i miał zasięg byłego powiatu lublinieckiego, a jego pierwsza nazwa to Festiwal Piosenki Dziecięcej. Drugi miał już zasięg całego byłego województwa częstochowskiego. W 2008r. Festiwal nazwano imieniem Henryka Hempla i tak pozostało aż do dnia dzisiejszego.

Koncert finałowy Konkursu z 2018r.

 

Opracowane na podstawie:
Jadwiga Fabiańczyk
Joanna Kawa
Archiwum Hufca ZHP Lubliniec