Harcerska Noc Muzeów

19 maja 2017r. Komisja Historyczna Hufca Lubliniec, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego zorganizowała I Harcerską Noc Muzeów. Impreza odbyła się w Gimnazjum nr 1 w Lublińcu i trwała od 20 aż do 2 w nocy:). Uczestniczyło w niej prawie 50 harcerzy i instruktorów Hufca Lubliniec.

nocwmuzeum1

Wzięli oni udział w 7 specjalnie przygotowanych dla nich panelach. Zwiedzili Muzeum Edyty Stein.

muzeumedytystaein2

Od druha Krzysztofa Zbaczyniaka i druhny Małgorzaty Ożarowskiej dowiedzieli się jak powstawała Harcerska Stanica Turystyczna w Kokotku i jak wyglądało w tym czasie życie harcerskie na obozie.

nocwmuzeum124

Dzięki uprzejmości pani Sylwii Kanclerz, zapoznali się z historią 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i mieli możliwość poznania zbiorów Izby Tradycji Pułku.

nocwmuzeum12

Druh Angelo Korzekwa zabrał wszystkich uczestników w podróż przez morza i oceany - opowiadając o drugiej swojej życiowej pasji (pierwsza to harcerstwo) jaką jest żeglarstwo,

nocwmuzeum126

a druh Bartek Zbaczyniak opowiedział o pamiątkach jakie pozostawili po sobie harcerze naszego Hufca na przestrzeni prawie 100 lat.

muzeumedytystaein2i9

Wraz z członkami Kręgu Instruktorskiego, wszyscy biorący udział w "Nocy" - wybrali się na nocny spacer po Lublińcu, ścieżkami przedwojennych harcerzy - co zaowocowało zdobyciem Nocnej Harcerskiej Odznaki Turystycznej.

nocwmuzeum126gt

Wreszcie, dzięki wsparciu wydawnictwa Egmont i państwa Marty i Michała Dzyzga harcerze i harcerki, zapoznali się z możliwością wykorzystania gier planszowych podczas zbiórek, oraz zagrali w grę, której bohaterami byli kultowi harcerze: Tytus, Romek i Atomek.

nocwmuzeum126gtdz

Wszystko przeplatała piosenka harcerska, a na głodnych wędrowców czekał - pyszny bigos. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom, które pomogły w zorganizowaniu tej imprezy - pierwszej takiej w Lublińcu:)

12 maja 2018r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu - odbyła się II Harcerska Noc Muzeów, którą zorganizowała Komisja Historyczna Hufca Lubliniec im. dh Krystyny Rożniewskiej, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego im. dh. Mariana Ożarowskiego. Podczas prawie 3 godzinnego spotkania, uczestnicy Nocy - a było ich prawie 60-ciu, mogli dowiedzieć się jak wyglądała współpraca w latach międzywojennych, pomiędzy 74 GPP a harcerzami Hufca Lubliniec (tą część poprowadził druh Bartek Zbączyniak).

nocmueów2018tgta

Dzięki uprzejmości pana Adam Kurusa z Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika - harcerze przeglądając zdjęcia żołnierzy 74GPP - poznali historię Pułku tą znaną z książek i opracowań, oraz tą mniej znaną - bardziej prywatną.

nocmueów2018tgta2

Rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Historycznego "Reduta Częstochowa" zaprezentowali umundurowanie oraz uzbrojenie żołnierzy stacjonujących od 1922r. w Lublińcu,

nocmueów2018tgta24
nocmueów2018tgta245

a żołnierz z JWK LUBLINIEC - opowiedział o tym jak wygląda niełatwa praca komandosów, oraz pokazał jakim sprzętem, na co dzień się posługują.

nocmueów2018tgta245a
nocmueów2018tgta245a4

Oczywiście nie mogło zabraknąć - tradycyjnego żołniersko-kokotkowego bigosu:)

nocmueów2018tgta245a4a

Na koniec harcerze przemaszerowali na Plac Golasia - by tam pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 74 GPP - oddać im hołd, poprzez zapalenie znicza pamięci oraz złożenie wiązanki kwiatów. Pan Adam Kurus - odczytał Apel Pamięci, zaś druh komendant Mariusz Maciów przypomniał o trwającej akcji "Bohater" i zaprosił wszystkich na 31 sierpnia br. kiedy to, właśnie w tym miejscu, odbędzie się nadanie naszemu Hufcowi - imienia 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

nocmueów2018tgta245a4a3
nocmueów2018tgta245a4a35

Wszystkich pożegnała - "Cisza" w wykonaniu pana Tomasza Onyska oraz harcerska iskierka przyjaźni. Dziękujemy za to że byliście z nami i do zobaczenia za rok:)

nocmueów2018tgta245a4a35a