Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Aktualności

Zima nie przeszkadza w zdobywaniu naszej odznaki, nawet tej drugiego poziomu:) Druh Kajtek wraz z rodzinką wyruszył w niedzielną wyprawę po naszym powiecie i ... udało się, a przy okazji fajnie wszyscy się bawili:) Gratulujemy!!!

kalidrugipooiiomz
kalidrugipooiiomz2

Odznakę H.O.T mogą zdobywać i duzi i mali:) We wrześniu 2022r. prawie 30 odznak powędrowało do zuchów z 27 Mistrzowskiej Gromady Zuchowej "Legendarne Smoki". Co prawda nie udało się za jednym razem - ale kto powiedział, że musi:) Ważne, ze się udało, a po minach tych najmłodszych widać, że spacer był udany. Gratulujemy!!!

zuchy2021e345
zuchy2021e345a

Harcerska Odznaka Turystyczna - to świetna promocja naszego miasta. Zdobywają ją nie tylko harcerze z Lublińca. Latem tego roku (2022) Lubliniec poznawali harcerze z VI Szczepu Harcerskiego "Chwaty" z Krakowa. Cieszymy się, że spacer po Lublińcu - zakończył się dla harcerzy krakowskich zdobyciem HOT-u.

hokrakow2021a
hokrakow2021

Swoje sprawozdanie harcerze wykonali na skautowy sposób:) Świetny pomysł - gratulujemy!!!

krakow234a
krakow234

Świetnym pomysłem jest połaczenie przyjemności jaka płynie z poznawania naszego powiatu korzystając z rowera i równocześnie zdobywanie naszej odznaki HOT, czego udało się dokonać panu Piotrowi. Gratulujemy pomysłu i polecamy tą metodę:)

piotrke20232e4
pioterek203445

Wiosną 2021r. Karol wraz ze swoimi rodzicami zdobył zarówno odznakę I jak i II stopnia. Gratulujemy!!! I zachęcamy do pójścia w ślady Karola.

karol2021aswer2
karol2021aswer2a

W maju 2021r. grupa 33 harcerzy i harcerek wędrowała ulicami Lublińca by zdobyć Harcerską Odznakę Turystyczną. Po trasie odprowadzała druhna Małgorzata Zbączyniak, której pomagał Krzysztof Popenda.

hot2018thyss45
hot2018thyss45d9

Na początku czerwca, pani Małgorzata Budzyńska Surma, zabrała swoich uczniów z klasy IVa Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu na ciekawy spacer ulicami Lublińca:) Dzięki niemu, 22 uczniów "Jedynki" zapoznało się z historia przedwojennego harcerstwa w Lublińcu i... zdobyło odznaki HOT-u. Gratulujemy pomysłu:) Może w ślad za panią Małgosią pójdą także inni nauczyciele:)?

hotszkola12017rftg
hotszkola12017rftg2

Podczas kursu zastępowych "Bractwo Żywiołów", który odbył się w marcu 2018r. - jednym z punktów programu było zdobywanie odznaki H.O.T. Po trasie poświęconej harcerzom Hufca Lubliniec II RP - oprowadzał druh Bartek Zbączyniak.

hot2018thyss

19 maja 2017r. Komisja Historyczna Hufca Lubliniec, przy wsparciu Komendy Hufca i Kręgu Instruktorskiego zorganizowała I Harcerską Noc Muzeów. Impreza odbyła się w Gimnazjum nr 1 w Lublińcu i trwała od 20 aż do 2 w nocy:). Uczestniczyło w niej prawie 50 harcerzy i instruktorów Hufca Lubliniec. Jedną z atrakcji "Nocy" było zdobywanie specjalnie przygotowanej na ta okoliczność: "Nocnej Odznaki HOT".

przypinka noc

Po trasie oprowadzali instruktorzy z Kręgu Instruktorskiego "Stare Bobasy". W sumie odznakę zdobyło ponad 50 osób. Gratulujemy i zapraszamy za rok:)

nocwmuzeum126gt
nocwmuzeum126gt2
nocwmuzeum126gt3

W grudniu 2017r. w Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu odbył się wystawa „Odznaki Krajoznawcze i Pamiątki Turystyczne” ze zbiorów: K. Bromera, E. Kalus, T. Machnik, F. Ulfika. Bardzo nam miło, że druh Bromer ciągle tak aktywny:) życzymy mu jeszcze 100 lat zdrowia. Cieszy nas także fakt, że w broszurce powystawowej znalazła się także nasza Harcerska Odznaka Turystyczna - HOT:)

odznakiturystyczne2018ygta

Miło nam poinformować, że panowie Kacper i Eugeniusz (z Tarnowskich Gór), jako pierwsi zdobyli odznakę HOT-u drugiego stopnia, odwiedzając na rowerze okolice Lublińca, Koszęcina, Patoki, Woźnik, Kalet i Kokotka. Brawo!!! Jakby tego było mało, od razu zdecydowali się na zdobycie także HOT-u także I stopnia:) Gratulujemy panom. Mamy nadzieję, że wraz z wiosną ruszycie w teren by zdobyć nasze odznaki. A już w maju (sobota 20 maja) - podczas I Harcerskiej Nocy Muzeów:) będzie możliwość zdobycie HOT-u - nocą:) Już dzisiaj zapraszamy!!!

Hot1caly2017
Hot1caly20172

Zima to świetna pora na wyruszenie w miasto i zdobycie HOT'u:) Tak podczas ferii zimowych zrobili członkowie Drużyny Harcerskiej "Czarne Orły", Gromady Zuchowej "Smerfy" oraz osoby niezrzeszone:) Ponad 20 odznak Harcerskiej Odznaki Turystycznej powędruje do Droniowic:) Brawo!!!

hotdroniowiec2017tyu

Pod koniec lutego grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach w ramach kółka turystyczno - krajoznawczego, prowadzonego przez Marka Budzyńskiego (naszego lublinieckiego instruktora), mimo trudnych i nie najprzyjemniejszych warunków atmosferycznych, odwiedziło 8 miejsc związanych z harcerstwem lublinieckim w okresie międzywojennym, tym samym zdobywając Harcerską Odznakę Turystyczną. Gratulujemy i zapraszamy do zdobycie kolejnej - tym razem II stopnia:)

odznakamarekherbt2017

3 października 2016, w siedzibie Komendy Hufca ZHP Lubliniec, miała miejsce prezentacja Harcerskiej Odznaki Turystycznej: śladami Harcerzy Hufca Lubliniec w latach 1923-1939, która została stworzona przez druhów: Bartłomieja Zbączyniaka i Kazimierza Bromera, a zaprojektowana przez druhnę Katarzynę Tobiś. Celem ustanowienia odznaki jest zapoznanie zuchów, harcerzy, turystów i krajoznawców z postaciami i miejscami związanymi z działalnością Hufca ZHP Lubliniec w latach 1922-1939. Odznaka jest dwustopniowa. By ją zdobyć należy odwiedzić miejsca wykazane w regulaminie, zrobić sobie zdjęcie na tle obiektu i przesłać zgromadzony materiał w formacie pdf na adres hot.lubliniec@gmail.com

zdjecia2016rftgy

Po prezentacji odznaki odbyła się Wystawa Odznak Krajoznawczych i Rajdowych PTTK zgromadzonych przez nestora lublinieckiego udziału PTTK druha Kazimierza Bromera. Z regulaminem  oraz aneksem historyczny do odznaki można zapoznać się na stronie poświęconej historii Hufca Lubliniec. oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Lublińcu, mieszczącej się przy ulicy Edyty Stein 2.

zdjeciahot2016tgyh

8 października kolejne odznaki HOT-u powędrowały do harcerzy. Tym razem, mimo chłodu i deszczu odznakę zdobyli członkowie 9DH "Lekka Stopa". Gratulujemy wytrwałości!!!

odzanaklekkastopa2 016

Pogoda nie sprzyja do wędrówek po mieście:) Jednak Druh Kajtek wraz z  przyjacielem z Lublina:) zdobyli kolejne odznaki HOT-u:) Tak więc nasza odznaka pojedzie aż do Lublina:) Super!!! Gratulujemy.

kaliodznaka12

Dzisiaj, 3 października odbyła się prezentacja Harcerskiej Odznaki Turystycznej: śladami Harcerzy Hufca Lubliniec w latach 1923-1939 oraz Wystawa Odznak Krajoznawczych i Rajdowych PTTK przeprowadzona przez druha Kazimierza Bromera.  Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszym spotkaniu. Szersza relacja już wkrótce:)

odznakaorganiza2016

Nie minąło kilka godzin od zakończenia prezentacji,  już trzy osoby ją zdobyły:) Legitymację nr 1 H.O.T. otrzymał, honorowo, druh Kazimierz Bromer:) Jednak te z numerem 2 i 3 powędrują do druhen: Moniki oraz Karoliny. Gratulujemy zapału druhnom, które po spotkaniu - odwiedziły 8 punktów Odznaki:) Super!!! Czekamy na kolejne zgłoszenia:)

odnzak2

Już od października 2016r. każdy będzie mógł zdobyć Harcerską Odznakę Turystyczną - śladami harcerzy Hufca ZHP Lubliniec 1923-1945r. Prezentacja "HOT" odbędzie się w poniedziałek - 3 października o godzinie 17.00 w siedzibie Hufca ZHP Lubliniec przy ulicy Sokoła 13. Po prezentacji odbędzie się wystawa Odznak Krajoznawczych i Rajdowych PTTK, będących częścią kolekcji druha Kazimierza Bromera. Serdecznie zapraszamy!!!

ptrzentacja