Obóz wędrowny - 1987r.

Latem 1987r. harcerze i harcerki Harcerskiej Drużyny Wodnej w Bzinicy wybrali się na obóz wędrowny. Drużyna z Bzinicy powstała rok wcześniej (w 1986r), a jej drużynowym i założycielem był druh Witold Koszil. Obóz miał za zadanie zarówno integrację drużyny, jak i podsumowanie całorocznej pracy oraz podniesienie poziomu wyszkolenia wodnego.

12koszil12017
Drużyna Wodna z Bzinicy w 1988r.

W obozie wzięło udział 19 harcerzy i harcerek z Bzinicy, wzmocniona harcerzami ze Szczepu Harcerskiego w Pludrach oraz Szczepu działającego przy Szkole Podstawowej w Dobrodzieniu. Komendantem obozu był druh Witold Koszil, zaś kwatermistrzem druhna Małgorzata Pietrzykowska-Koszil.

12koszil1201723

7 sierpnia obozowicze wyruszyli wieczornym pociągiem z Pluder do Braniewa. Stamtąd autobusem do Pieniężna. Po porannym zakwaterowaniu zwiedzili zamek kapituły warmińskiej, a także przeprowadzili kominek "Polskie jachty na oceanach". Kolejnego dnia odwiedzili Braniewo, gdzie odwiedzili tutejszy Ogród Botaniczno-Zoologiczny. 10 sierpnia pociąg zawiózł ich do Fromborka. Tutaj zobaczyli Wzgórze Katedralne, port rybacki i pasażerski. Następnie zajechali do Tolkmicka, gdzie przenocowali w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. Nie zapomniano o codziennej porcji wiedzy żeglarskiej, tym razem obozowicze poznawali zasady budowania jachtu. W Tolkmicku, harcerze zatrzymali się dłużej, by zwiedzić miasto oraz dokonać zwiadu mającego na celu dowiedzenie się jak wygląda rybołówstwo na wodach Zalewu Wiślanego. Wieczorem, jak zwykle, odbył się kominek, podczas którego podsumowano zwiad, a także zorganizowano konkurs wiedzy marynistycznej. 12 sierpnia, harcerze nadal przebywali w Tolkmicku, gdzie wzięli udział w harcerskim biegu patrolowym. Tego dnia uczyli się sygnalizacji jachtowej. Kolejnego dnia wodniacy wyruszyli na wycieczkę statkiem do Krynicy Morskiej, podczas której wreszcie poczuli się jak prawdziwe wilki morskie:) 14 sierpnia wyruszyli pieszo do Kadyny, gdzie zwiedzali stadninę koni.  Był to zarazem ich ostatni dzień pobytu w Tolkmicku. 15 sierpnia pociągiem pojechali do Malborka. Tu przez dwa dni zwiedzali miasto, zamek krzyżacki oraz przyswajali kolejne porcje wiedzy o żeglowaniu.

12koszil120172
Obóz wędrowny w 1987r. zamek w Malborku

17 sierpnia, wyjechali do Gdyni, by zwiedzić Stocznię Jachtową J.C. Korzeniowskiego. Wieczorem, po powrocie wzięli udział w zorganizowanym przez komendę obozu "Festiwal Piosenki Harcerskiej i Żeglarskiej". Niestety obóz powoli się kończył. 19 sierpnia po raz kolejny harcerze wyjechali do Gdyni - tym razem by zwiedzić gdyński port, przejść się po pokładach "Daru Młodzieży" i "Daru Pomorza". Nie udało się ze względu na wzburzone morze zwiedzić "ORP Błyskawicy". Zmęczeni lecz bardzo zadowoleni harcerze i harcerki wrócili do domu - rankiem 20 sierpnia.

Książka Obozowa - 1987r.

Kronika Harcerskiej Drużyny Wodnej w Bzinicy