Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

enfrdeitptrues

Świadkowie Historii

Różne

Bezimienny żołnierz

Tuż za Lublińcem, przy drodze na Kokotek, po prawej stronie, kilka metrów od szosy, znajduje się grób, z drewnianym krzyżem. Od wielu lat, grobem tym opiekują się mieszkańcy miasta, a także harcerze.

harcerzgronniezniea2017

Nieznany jest żołnierz, który został tu pochowany. Wiemy, że 1 września 1939r. w Kokotku znajdowała się wysunięta placówka Straży Granicznej i jeden pluton 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Rankiem, na skutek ataku niemieckich żołnierzy, Polacy zaczęli się wycofywać drogą prowadzącą do Krupskiego Młyna w kierunku na Lubliniec. Niestety od strony Tarnowskich Gór nadjechali hitlerowcy i ustawili na rozwidleniu dróg karabin maszynowy, z którego otworzyli ogień. Jeden żołnierz padł, reszta rozpierzchła się po lesie. 2 września - pan Łapiński (późniejszy pracownik mleczarni) wraz z dwoma kolegami, pochował owego zastrzelonego polskiego żołnierza przy szosie, przenosząc jego ciało o około 200m w stronę Lublińca.

harcerzgronniezniea20172

Najprawdopodobniej, nie poznamy już z imienia i nazwiska tego żołnierza. Ważne by pozostał w naszej pamięci, jako ten który oddał życie w obronie naszej Ojczyzny.

grob19391

Opracowane na podstawie:
Materiały - Marian Berbesz

Zdjęcia:
Archiwum Hufca Lubliniec

 

Święto Odzyskania Niepodległości

Święto Odzyskania Niepodległości nie jest świętem o bardzo trwałej i długiej historii. Jako święto państwowe zostało ustanowione w 1937r. na pamiątkę 11 listopada 1918r. kiedy to Józef Piłsudki, po przyjeździe do Warszawy z Magdeburga, objął z rąk Rady Regencyjnej władzę nad polskimi siłami zbrojnymi. 

11listopada1937rt56
11 listopada 1938 r. obchody Święta Niepodległości w Warszawie

Przed 1937r. funkcje tego święta przejmowały: Święto Narodowe 3 Maja, Święto Wojska Polskiego - 15 sierpnia, oraz dzień urodzin marszałka Józefa Piłsudkiego, czyli 5 grudnia.

123maj2017rtgyh44
Harcerze Hufca Lubliniec, biorą udział w defiladzie,
podczas Święta 3 Maja,
w okresie międzywojennym

Święto zostało zniesione przez komunistów w 1945r. przywrócone dopiero w 1989r. Z okresu przedwojennego nie zachowały się niestety żadne zdjęcia harcerzy, którzy by w tego dnia uczcili Wolną Polskę. Jednak od momentu ustanowienia tego święto po przemianach w 1989r. dzień ten był dla harcerzy dniem szczególnym.

Tego dnia, każdego roku, stają w szeregu na lublinieckim cmentarzu wojskowym (także na cmentarzu w Oleśnie), by oddać hołd, tym którzy walczyli o wolność Polski.

Pomnik na Placu Golasia

Po wytyczeniu i utwardzeniu dróg: 11 listopada i Sobieskiego, u ich zbiegu powstał niewielki plac. Przed wojną stał tutaj pomnik poświęcony żołnierzom, którzy zginęli w powstaniach śląskich i wielkopolskim. Pomnik ten zburzono w 1939r.

Po II wojnie światowej, w tym miejscu, w roku 1963, postawiono pomnik poświęcony "Pamięci Poległych o Polskość Ziemi Śląskiej".  Pomnik sfinansowało ówczesne Prezydium Powiatowej Rady Narodowej oraz lublinieckie zakłady pracy. W latach 70-tych, pomnik był świadkiem harcerskich przyrzeczeń, apeli i alertów.


12alert2017rtpomnik2
12alert2017rtpomnik23


Niestety, w latach 80, 90 a także później, harcerze przy pomniku pojawiali się bardzo rzadko lub wcale. Na samym pomniku czas też odcisnął swoje piętno.

12pomnikpowst2017tyu
Pomnik, lata 80-te

Placowi, przy którym stał pomnik, nadano imię Pawła Golasia, komendanta powiatowego z okresu III Powstania Śląskiego w 1921r, aresztowanego i rozstrzelanego przez hitlerowców w 1940r. w Olsztynie pod Częstochową.

1 września 1982r. przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej z Placem Pawła Golasia, w 60-rocznicę przybycia 74 Pułku Piechoty do Lublińca, odsłonięto obelisk z tablicą informującą, że uchwałą Miejskiej Rady Narodowej, dla upamiętnienia bohaterskiej walki żołnierzy w kampanii wrześniowej, nadano ulicy wiodącej od Placu Golasia do parku nazwę 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

12tablicagolasia2017rty6
tablicagolasia2017rty62
Zdjęcia lata 80-te

W czerwcu 2017r. w 95 rocznicę wkroczenia wojska polskiego do Lublińca, harcerze Hufca ZHP Lubliniec, wraz z grupą rekonstrukcyjną ze Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa przypominali o tym ważnym dla historii miasta wydarzeniu, wręczając na lublinieckim rynku mieszkańcom ulotki oraz specjalne okolicznościowe odznaki, przygotowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Zapalili także znicz pamięci, przy pomniku, poświęconym wszystkim tym, którzy walczyli o polski Śląsk,

ponikznicz2017rty672

oraz przy pomniku przypominającym o wkroczeniu do Lublińca Wojska Polskiego w 1922r..

ponikznicz2017rty67

W tym czasie narodził się też pomysł, by pomnik przy Placu Pawła Golasia, stał się miejscem pamięci nie tylko o tych co walczyli o polski Śląsk, ale także żołnierzy z 74GPP, oraz harcerzy Hufca Lubliniec, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Pierwszy krok ku temu został już prawie wykonany 7 grudnia 2017r. dzięki Urzędowi Miejskiemu w Lublińcu i katowickiemu oddziałowi IPN-u, na pomniku została przymocowana i osłonięta, tablica poświęcona żołnierzom 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w 95-rocznicę ich wkroczenia do Lublińca.

tablicaposwiecenie2017ty

Tablicę poświęcił ks. ppłk Robert Krzysztofiak z Parafii Wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassati.

tablicaposwiecenie2017ty23c

W uroczystości uczestniczyły władze miasta, pan Jan Kwaśniewicz z pionu Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, liczna reprezentacja harcerzy i harcerek naszego Hufca wraz z komendantką druhną Iwoną Legencką, przedstawieciele Jednostki Wojskowej, Straży Pożarnej oraz Policji, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Lublińca.

tablicaposwiecenie2017ty234

Uroczystość odłonięcia tablicy poprowadził druh Piotr Widera.

tablicaposwiecenie2017ty23caa

Mamy nadzieję, że w maju, uda nam się odsłonić tablicę poświęconą naszym lublinieckim harcerzom, zaś w listopadzie pamiątkową upamiętniającą - 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Opracowane na podstawie:
"Spacerem przez Lubliniec" - Jan Fikus, senior
Archiwum Hufca Lubliniec
Ziemia Lubliniecka nr 1/2017, "Tablice pamiątkowe Ziemi Lublinieckiej" - Sebastian Ziółek

Zdjęcia:
Archiwum Hufca Lubliniec
Zdjęcia prywatne - Czesława Włuka

Pozdrowionka z obozu

Dzięki druhowi hm. Hubertowi Zorawikowi, byłemu komendantowi Hufca Ruda Śląska i byłemu sekretarzowi Rady Naczelnej ZHP, udało nam się pozyskać serię kartek wykonanych przez 66 Drużynę Harcerską "Szare Szeregi" z Tarnowskich Gór, wykonaną  podczas obozu. Niestety nie wiemy kiedy powstały i kto był ich twórcą:(

66kartaoboz1

66kartaoboz12

66kartaoboz123

66kartaoboz1234

66kartaoboz12345

"Leśne przygody"

Pierwszą grę planszową jaką udało nam się pozyskać do naszego Muzeum są "Leśne Przygody", kultowa gra wydawana w latach 60, 70 i 80.

graplanszowa2016rtgyh

Gra miała na celu naukę zachowań w lesie. Składa się z planszy i wspaniałego rozkładanego domku w jej centrum.

graplanszowa2016rtgyh2

Zasady gry są proste i przypominają popularną grę w "Chińczyka", czy "W człowieku nie irytuj się". Harcerską ciekawostką jest, jedna ze "stopek" -  rysunek harcerza, który biegnąc przewraca się przez wystający konar.

graplanszowa2016rtgyh27

A oto oryginalna instrukcja, która otrzymaliśmy od pani Magdy:)

lesneprzygpodyinstr2017