Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Obóz w Międzyzdrojach 1948

Od 28 czerwca do 6 sierpnia 1948r. w Międzyzdrojach w okolicach Kawczej Góry - odbył się obóz Hufca Lubliniec. W obozie, której komendantem był druh Marian Ożarowski, uczestniczyło 306 harcerzy z 6 różnych środowisk, wśród których była w liczbie 39 harcerzy -  VII MDH im. Józefa Lompy działająca przy Państwowym Zakładzie Wychowawczym dla Dzieci Głuchych Nr 1 w Lublińcu, której drużynowym był druh Roman Bieniek (HR).

obozmiedzyzdroje2020derfra
Brama obozu V - na której widnieje napis "GŁUCHONIEMI"

Druh Roman podczas obozu pełnił funkcję komendanta - podobozu V w skład którego wchodzili harcerze VII MDH. W pracy pomagali mu: przyboczny - Wit Ożarowski i gospodarz Zenon Kaczmarek. Obozowiczów odwiedzili: dyrektor Zakładu - dr. Kazimierz Głogowski,

obozmiedzyzdroje2020derfra2a
Wśrodku pośród harcerzy w białej bluzie - dyrektor dr. Kazimierz Głogowski

oraz nauczyciel, instruktor harcerski - druh Stanisław Wojciechowski.

obozmiedzyzdroje2020derfr
Harcerze VII MDH - w środku bez munduru druh Stanisław Wojciechowski
na prawo od niego druh Roman Bieniek - druzynowy i komendant podoobozu

Obóz odbył się w ramach - HKS - "Harcerskiej Służby Polsce" w ramach, której pracowali (średnio po trzy godziny dziennie) np.: przy rozbiorce zniszczonych domów i odzyskiwaniu z nich cegieł (cegły następnie wagonami jechały do odbudowującej się Warszawy), przy wzmacnianiu wydm, czy przy kopaniu i zasypywaniu rowów, w których biegła woda dla miasta.

Więcj o samym obozie - kliknij poniżej
obozmiedzyzdroje2020derfra2

Z pobytu harcerzy VII MDH na obozie w Międzyzdrojach - zachowało sie ponad 40 zdjęć przedstawiających codzienne życie obozowe, uczestników obozu, kadrę, oraz wygląd obozowiska. Zapraszam.