Dzień Myśli Braterskiej
Dzień Myśli Braterskiej (Thinking Day) to święto przyjaźni obchodzone od 1926 roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Skauci wybrali tę datę chcąc uhonorować sir Roberta Baden-Powella, twórcę skautingu, i jego żonę Olave Baden-Powell, Naczelną Skautkę Świata. Oboje urodzili się właśnie 22 lutego.
Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów. Od tamtej pory skauci na całym świecie przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.
W Polsce do 1939r. częściej i z większą estymą, obchodzono jako święto wszystkich skautów i harcerzy, Dzień Świętego Jerzego przypadający na 23 kwietnia. Po wojnie święto to organizowano tylko kilkukrotnie, po czym władze komunistyczne - zakazały jego świętowania. Po odwilży w 1956r. dzień ten nie wrócił już do kalendarza harcerskiego. Dopiero w latach 80-tych tradycję świętowania tego dnia wprowadził ruch Kręgów Instruktorów Harcerskich im. A. Małkowskiego. W 1996r. ZHP ponownie pojawiło się w strukturach WAGGGS (Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek), od tego czasu Dzień Myśli Braterskiej, jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez harcerki i harcerzy w całej Polsce.
W ten szczególny dla harcerzy i harcerek dzień, w wielu środowiskach, organizowane są akcje charytatywne, takie jak np. akcja "Grosik" w Hufcu Sławno.
Niestety nic nie wiemy o obchodach tego święta w naszym Hufcu w okresie międzywojennym. Za to dzięki Kronice I Żeńskiej Drużyny Harcerek im. Królowej Jadwigi, wiemy, że w latach 1946-47 święto to obchodził Hufiec Harcerek (w zachowanych z tamtych czasów kronikach harcerzy, brak informacji o tym święcie).
Zimą 1946r. 22 lutego, druhny z całego Hufca na zaproszenie - druhny Komendantki Marii Wardzalanki spotkały się w harcówce, gdzie wysłuchały audycji radiowej poświęconej DMB i zaśpiewały wspólnie piosenki "Po całej Polsce", i "Złączeni węzłem".
W kolejnym roku (1947) druhny również obchodziły DMB wspólnie w harcówce, dzieląc się ze sobą informacjami o skautkach z całego świata. Harcerkom, które nie mogły tego dnia być razem ze wszystkimi, wysłano kartki pocztowe. Nie zapomniano także o piosence. Tym razem druhny wspólnie zaśpiewały "Hej przed nami".
W latach 90-tych po raz pierwszy Dzień Myśli Braterskiej w naszym Hufcu, świętowany był za sprawą druha Kajetana Zbączyniaka (ówczesnego z-ca Komendanta Hufca d/s programowych). Tego dnia harcerzy, harcerki oraz zuchów obowiązywało pełne umundurowanie już od samego rana. Po południu, wszyscy chętni spotykali się przy ognisku, które zapalane było w różnych częściach miasta, by przy ogniu watry stanąć w kręgu, wysłuchać gawędy, puścić iskierkę i pożegnać się słowami harcerskiej piosenki: "Bratnie słowo sobie dajem...".
Obchody tego święta, przez harcerską brać, w naszym Hufcu stale się rozwijały:) W 2009r. Dzień Myśli Braterskiej po raz pierwszy obchodzony był w Dobrodzieniu. Najpierw odbyła się specjalna msza w intencji harcerzy.
Po jej zakończeniu harcerze "puścili" - iskierkę przyjaźni,
a następnie wszyscy udali się Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego, gdzie bawili się i pląsali, będąc gośćmi drużyny Nieprzetartego Szlaku "Zaczarowani", prowadzoną przez druhny Izabelę Wojsa i Jolantę Cecotę.
Impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem, z kiełbaskami:)
W kolejnym roku (2010) - Hufcowy DMB, obchodzony był w Oleśnie. Był to szczególny czas - bowiem harcerstwo obchodziło swoje 100-lecie istnienia. Podobnie jak w Dobrodzieniu, uroczystości rozpoczęto mszą świętą, w której poza harcerzami i instruktorami naszego Hufca uczestniczył ówczesny Komendant Chorągwi Śląskiej druh hm. Andrzej Lichota, oraz burmistrz Olesna, pan Sylwester Lewicki. Dalsza część obchodów Dnia Myśli Braterskiej obyła się w Miejskim Domu Kultury.
Chwilę później przewodniczący Kapituły Krzyża "Za Zasługi dla ZHP" hm. Gerard Zorawik wraz z druhem hm. Andrzejem Lichotą odznaczył srebrnym krzyżem "Za Zasługi dla ZHP" pana Sylwestra Lewickiego (burmistrza Olesna).
Uwieńczeniem spotkania była degustacja ogromnego i smacznego tortu z harcerskimi emblematami.
2011r. w Dniu Myśli Braterskiej zuchy, harcerze i instruktorzy lublinieckiego Hufca ZHP wyznaczyli sobie zbiórkę w Ośrodku Harcerskim "Kokotek" w której uczestniczyli reprezentanci wszystkich trzech szczepów: "Millenium", "Zielona Ósemka" i "Feniks" oraz grupa harcerzy z Bzinicy.
Spotkanie rozpoczęło się "chwilą wspomnień" druhen seniorek: Wacławy Budzyńskiej i Eugenii Wajoras oraz odczytaniem listu druha Romualda Mizgalskiego z Australii.
Wspomniano także tych, którzy w ostatnim roku odeszli na wieczna wartę, a w sposób wyjątkowy zaznaczyli swoją obecność w lublinieckim hufcu. Druga część wieczoru odbyła się na boisku przy ogromnym ognisku. W trakcie "ogniobrania", królowało wspólne śpiewanie i pląsy. Na koniec nie zabrakło harcerskiego "Bratniego Słowa" oraz wspólnej iskierki.
W roku 2012r. Dzień Myśli Braterskiej odbył się ponownie na terenie Ośrodka Harcerskiego Hufca Lubliniec w Kokotku. Tym razem uroczystości tej towarzyszyło podsumowanie współzawodnictwa pomiędzy drużynami Hufca. Najlepszą Gromadą okazała się być - 7 Gromada Zuchowa "Leśne skrzaty", zaś wśród drużyn harcerskich nie przyznano miejsca pierwszego, zaś drugim podzieliły się: 9 Drużyna Harcerska "Lekka Stopa" z 26 Drużyną Harcerską "Sokoły".
Mimo panującego mrozu, nikomu nie było zimno, przy ognisku harcerze i harcerki pląsali i śpiewali piosenki. Nie zabrakło też gawędy. Uroczystość zakończył harcerski krąg i iskierka. Nie zapomniano też o ciepłej herbacie:)
W 2013r. Dzień Myśli Braterskiej, ponownie zawitał do Olesna, tym razem jednak harcerze wspólnie świętowali ten dzień w Domu Harcerza, który jest harcówką III Szczepu "Feniks" w Oleśnie. Uroczystość stała się okazją aby podziękować przyjaciołom harcerzy, którzy wspierali ich w codziennych działaniach. Podziękowania te, w formie listów gratulacyjnych, wręczały - komendantka Hufca Lubliniec druhna hm. Aleksandra Miedźwiedzik oraz szczepowa III Szczepu "Feniks" - druhna phm. Ewa Bebłot.
W podniosłej atmosferze odbyła się ceremonia obietnicy zuchowej, którą złożyli: Ania Szukała, Wojtek Gittel i Kacper Jura, oraz przyrzeczenia harcerskiego złożonego przez: Tosię Antkowiak, Zosię Krzak, Anię Hassinger i Adama Parkitnego. Łukasz Krzemiński złożył zobowiązanie instruktorskie i otrzymał stopień przewodnika.
Po uroczystej części oficjalnej przyszła pora na radosne świętowanie z tortem, śpiewem i pląsami. Druhna Karolina Domańska przygotowała prezent, niespodziankę dla Komendantki Szczepu "Feniks" i wszystkich zebranych, w postaci prezentacji multimedialnej ukazującej dzieje drużyn oleskich od 2007 roku.
W 2014r. wszystkich harcerzy Hufca Lubliniec, na obchody DMB zaprosiła Lubliniecka Drużyna Harcerska ,,Poszukiwacze Przygód” do ZS im. Św. Edyty Stein KSW w Lublińcu, gdzie miała swoją harcówkę. Obchody były nietypowe, bowiem trwały aż dwa dni:) Wieczorem 21 lutego, po obrzędowym kominku, poświęconym twórcy skautingu gen. Robertowi Baden-Powellowi, odbył się bieg patrolowy "Za myślą", który zorganizowała DH "Poszukiwacze przygód". Zadania na punktach patrolowych sprawdzały wiedzę i umiejętności harcerskie.
Następnie tuż przed północą miała miejsce projekcja kultowego harcerskiego filmu "Czarne Stopy". Pozostała część nocy minęła na rozgrywkach koszykarskich
i kolejnych pozycjach filmowych. Rankiem wszyscy uczestnicy spotkania odśpiewali "Bratnie Słowo" oraz pożegnali się harcerską iskierką przyjaźni.
W 2015r. Dzień Myśli Braterskiej odbył się na początku marca w Ośrodku Harcerskim w Kokotku. Tego dnia, organizatorzy obchodów, zorganizowali dla wszystkich - grę harcerską, której wyniki zostały ogłoszone podczas specjalnego apelu.
Na koniec wszyscy mogli skosztować specjalnie upieczonego na tą okazję ciasta:)
W 2016r. postanowiono zmienić formę obchodów tego święta i przenieść je na lubliniecki rynek. 22 lutego, punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczął się bieg harcerski po lublinieckim centrum gdzie blisko 50 harcerzy Hufca ZHP Lubliniec rozwiązywało różne zadania o tematyce harcerskiej. Gra terenowa zakończyła się na lublinieckim rynku, gdzie czekali na nich byli harcerze, instruktorzy oraz zaproszeni goście.
Tam o godzinie 17.00, zapłonął znicz - symbolizujący harcerską watrę.
W tym samym czasie w Polskim Radiu Katowice, instruktorzy hufca opowiadali o akcji "Niewidzialna Ręka", której pomysłodawczynią była druhna hm. Katarzyna Łukawska-Pasternak. Celem akcji, było przygotowanie harcerzy i zuchów do DMB, którzy mieli za zadanie zrobić bezinteresownie dobry uczynek, zostawiając tylko jako swój podpis kartkę z czarną niewidzialną ręką i przesłaniem, aby osoba obdarowana podała dalej sztafetę wykonania czegoś pożytecznego.
Następnie wszystkich przybyłych powitała komendantka Hufca Lubliniec, druhna pwd. Iwona Legencka. Życzenia harcerzom złożył poseł RP - pan Andrzej Gawron, a harcerską gawędę opowiedział druh hm. Krzysztof Zbączyniak.
Ogłoszono także wyniki konkursu na kartkę o DMB, w którym I miejsce zajęła druhna Zuzanna Pradela.
Do harcerskiego kręgu, który się utworzył, dołączyli mieszkańcy miasta, by wspólnie iskierką przyjaźni zakończyć tą uroczystość.
Podobna uroczystość odbyła się na oleskim rynku. Najpierw harcerze i zuchy wzięli udział we wspólnej grze terenowej na terenie miasta. Następnie wysłuchali gawędy, którą poprowadziła druha Ewa Bebłot, zaśpiewali wspólną piosenkę i puścili tradycyjną harcerską iskierkę.
W obchodach DMB w Oleśnie wzięli udział rodzice, oraz zaproszeni goście: pan Burmistrz Sylwester Lewicki wraz z małżonką, oraz pani Ewa Cichoń, dyrektor Muzeum Regionalnego w Oleśnie.
Tego roku miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie związane z DMB, a którego uczestnikiem był instruktor naszego Hufca - druh Mariusz Maciów. Otóż w niedzielę 21 lutego 2016 roku w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Honorowy Protektorat nad Ruchem Harcerskim w Polsce i poza granicami kraju. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięło udział ponad 130 harcmistrzów Związku Harcerstwa Polskiego mianowanych na ten stopień w minionym roku, komendanci chorągwi i członkowie władz naczelnych z Naczelnik ZHP hm. Małgorzatą Sinicą i Przewodniczącym ZHP hm. Dariuszem Supłem.
W 2017r. podobnie jak rok wcześniej harcerze i harcerki naszego Hufca zebrali się na rynku w Lublińcu. Tym razem w uroczystości DMB wzięli udział: Burmistrz Lublińca pan Edward Maniura, jego zastępczyni - pani Anna Jonczyk-Drzymała, oraz Przewodniczący Rady Miejskiej druh Gabriel Podbioł.
Jednym z ważnych wydarzeń tego dnia, była zmiana na funkcji szczepowego "Zielonej Ósemki". Założyciela szczepu druha hm. Henryka Budzyńskiego, zastąpił druh pwd. Patryk Antos. Druhna Komendantka, w specjalnym rozkazie - podziękowała druhowi Henrykowi za wieloletnią pracę i zaangażowanie.
Także tego dnia druhny Hanna Myrcik i Dominika Beszoner złożyły zobowiązanie instruktorskie i zostały przyjęte w poczet instruktorów Hufca ZHP Lubliniec.
Uroczystość zakończyła się harcerską iskierką i to nie tylko tą tradycyjną:)
Także i tego roku w Polskim Radiu Katowice został wyemitowany wywiad instruktorów Hufca Lubliniec dotyczący DMB (po kliknięciu na zdjęcie można posłuchać krótkiego wywiadu).
W 2018r. Dzień Myśli Braterskiej po raz trzeci z rzędu odbył się na lublinieckim rynku. Mimo niskiej temperatury, do apelu stanęło ponad stu harcerzy i harcerek z całego Hufca.
Podczas krótkiego apelu jaki miał miejsce druh Mariusz Maciów (Komendant Hufca) odczytał specjalny rozkaz przygotowany na ten dzień. Wraz z druhem Krzysztofem Zbączyniakiem wręczył specjalne medale - "Za zasługi dla Hufca ZHP Lubliniec": dh Kindze Staweckej, dh Oldze Spychale, dh Karolinie Widerze, dh Patrykowi Antosowi, dh Tomaszowi Krupskiemu, oraz dh Piotrowi Widerze.
Następnie druh Komendant odebrał przyrzeczenie harcerskie od: druhny Wiktorii Barwickiej, Karoliny Wodniok, Marceliny Jadczak oraz druha Dominika Dłubały.
Tego dnia została utworzona nowa gromada zuchowa, działająca przy SP nr 4 w Lublińcu – 27 GZ „Legendarne Smoki”, której drużynową została druhna Wiktoria Machoń. Na koniec wszyscy harcerze pożegnali się pieśnią "Bratnie Słowo" oraz puścili harcerską iskierkę z nadzieją, że za rok, 22 lutego znów staną razem w kręgu.
2 marca 2018r. harcerki z 48DW Wagabunda z 3 Szczepu "Feniks" w Oleśnie, z okazji Dnia Myśli Braterskiej, wybrały się na rajd organizowany przez Komendę Hufca ZHP Poznań-Wilda. Patrol podczas pobytu w Poznaniu zwiedził: Muzeum Narodowe w Poznaniu, a także Stare Miasto. Podczas Harcerki z Olesna (patrol "Zawijam kiecę i lecę"), musiały przejść 5 różnych tras zaznaczonych na mapie rajdowej oraz rozwiązać przeróżne zadania u Punktowych albo z rozmieszczonych po mieście kodów QR. Rajd zakończył się przy ognisku z ciepłą herbatą i kiełbaskami. Co prawda naszym harcerkom nie udało się zdobyć wysokiego miejsca, jednak ze swojego udziału w Rajdzie bylły bardzo zadowolone i obiecały, że wrócą tam za rok:)
22 lutego 2019r. spotkanie z okazji Dnia Myśli Braterskiej odbyło się o godzinie 17.30 na rynku w Oleśnie, gdzie zebrali się harcerze, rodzice, przyjaciele i mieszkańcy miasta.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru hufca i apelem. Dzień ten okazał się ponadto szczególny dla wyróżnionych w rozkazie osob. Watra wędrownicza – symbol wędrowników, znajdujący się na naramienniku wędrowniczym zdobyły druhny Wiktoria Jakubowicz i Marta Kowalska.
Zobowiązanie instruktorskie złożyły druhny Weronika Wąsala i Julia Doleżych.
Medal "Zasłużony dla Hufca ZHP Lubliniec" trafił do: druha Błażeja Widery oraz druhen: Pauliny Smol, Hanny Łukiewskiej, Agnieszki Mieczkowskiej, Zuzanny Pradeli, Pauliny Kędzi, Marty Dembowskiej oraz Zuzanny Tiffert.
Podczas apelu głos zabrał burmistrz miasta Olesno Pan Sylwester Lewicki, który od lat wspiera działalność III Szczepu "Feniks".
Akcentem kończącym było zawiązanie ogromnego kręgu łączącego wszystkich zebranych, zaplecenie uścisków dłoni i puszczenie harcerskiej iskierki.
22 lutego 2020r. w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie - odbył się Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej.
Był on niezwykły z kliku powodów. Po pierwsze już po raz drugi z rzędu odbył się w Oleśnie.
Tego dnia Szczep "Feniks" z Olesna obchodził 10-lecie swojego istnienia. Był więc czas na podumowanie, wspomnienia, podziękowania - no i pyszny tort.
Wreszcie w tym dniu - III Szczep "Feniks" - przyjął imię druhny hm. Natalii Jasińskiej, wieloletniej komendantki Hufca Olesno.
W lutym 2020r. rozpoczęła się "era covida". Niestety obostrzenia spowodowały odwołanie wielu imprez i uroczystości. Także Dzień Myśli Braterskiej w 2021 z tych właśnie ograniczeń sanitarnych przebiegał zupełnie nietypowo. 21 lutego 2021r. w naszym ośrodku Harcerskim w Kokotku zebrali się drużynowi, oraz Komenda Hufca. Tego dnia zostały podane wyniki turnieju drużyn (zwykle odbywa się to podczas zlotu pod koniec lata),
odbyło się przekazanie dwóch drużyn - nowym drużynowym.
Na koniec szczepy naszego hufca obdarowały się pięknie wykonanymi ręcznie kartkami. Spotkanie zakończyło składanie życzeń, wśród których słychać było przede wszystkim nadzieje na ponowne spotkanie się w licznym, harcerskim gronie.
W 2022r. wydawało się, że powoli wszystko wraca do normalności, ze względu na panujące obostrzenia po raz trzeci Dzień Myśli Braterskiej świętowaliśmy raczej nietypowo. W Ośrodku w Kokotku odbyło się ognisko przy którym zasiadła część instruktorów, a pozostała brać harcerska łączyła się z nimi za pomocą Internetu (przeprowadzono transmisję).
Poszczególne środowiska, nagrały też swoje pozdrowienia i puściły wirtualną iskierkę.
Lecz tym co zaskoczyło wszystkich, był wybuch wojny w Ukrainie i agresja Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Nie zastanawiając się - wszyscy przystąpili do akcji pomocy wszystkim tym, którzy w tym momencie pomocy potrzebowali.
Dopiero 22 lutego 2023r. obchody Dnia Myśli Braterskiej, po 5 latach powróciły na lubliniecki rynek. Byliśmy wszyscy szczęśliwi, że znów w Lublińcu zapłonęło symboliczne ognisko, a wszyscy mogli zawiązać krąg i obdarzyć się iskierką.
Komendant Hufca druh hm Mariusz Maciów odznaczył tego dnia Medalem "Zasłużony dla Hufca Lubliniec": pwd. Małgorzatę Zbączyniak, pwd. Klaudię Chmiel, pwd. Emilię Krawczyk, a także druha Bogdana Okaja.
Druhny pwd. Małgorzata Zbączyniak oraz pwd. Klaudia Chmiel, a także druh hm Piotr Widrera otrzymali List Pochwalny Naczelniczki ZHP, zaś druh Karol Zbączyniak został Szefem Klubu Łącznościowego.
Opracowane na podstawie:
Archiwum Hufca ZHP Lubliniec
Zdjęcia:
Archiwum Hufca Lubliniec