Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

enfrdeitptrues

Świadkowie Historii

facebook_page_plugin

Historia Hufca Lubliniec

Franciszek Motak

Franciszek Motak urodził się 23 sierpnia 1918r. Mieszkał w Lisowie, niedaleko Lublińca. Jego tata był kupcem. Franciszek Motak należał do I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki.

harcerskiejaselka2016tgyh
Harcerskie jasełka wystawione Gimnazjum w 1938r.

Franciszek Motak odgrywał śmierć

W 1938r. zdał maturę w lublinieckim Gimnazjum,

motakgimnazjum2016tgy
Maturzyści rocznik 1938
Franciszek Motak stoi pierwszy z lewej w górnym rzędzie

a następnie studiował agronomię na Uniwersytecie Poznańskim. 

27 września 1939r. wraz z 11 mieszkańcami Lisowa został zaaresztowany pod zarzutem współudziału w wysadzeniu mostu podczas działań wojennych  i przewieziony do więzienia w Lublińcu. Najprawdopodobniej Franciszka wskazał - współpracujący z okupantem burmistrz gminy Lisów - Franciszek Bryłka. W listopadzie aresztowano także ojca Franciszka - Władysława Motaka. Następnie obu przewieziono do obozu internowania w Rawiczu. Po brutalnych przesłuchaniach, 7 grudnia zostali przewiezieni do więzienia w Poznaniu, a 9 grudnia, rozstrzelani przez funkcjonariuszy poznańskiej placówki gestapo (tak wynika ze śledztwa IPN - 2013r., wg. wcześniejszej wersji oboje zostali ścięci).

Opracowane na podstawie:
IPN - Zbrodnie w Lublińcu w 1939r. (Postanowienie z 8 listopada 2013r)

Zdjęcia:
Muzeum Internetowe ZS nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu