Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

HOT - Konrad Mańka

"HOTHarcerska Odznaka Turystyczna"
śladami druha Konrada Mańki

Opracowanie:
Komisja Historyczna Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty
- pwd. Bartłomiej Zbączyniak
a także druhowie: Oskar Demarczyk i Seweryn Jarominek

konradoskar20234

I   Postanowienia ogólne

  1. Celem ustanowienia odznaki jest zapoznanie zuchów, harcerzy, instruktorów z miejscami związanymi z życiem i działalnością druha Konrada Mańki
  2. Odznakę mogą zdobywać członkowie ZHP, ale także osoby niezrzeszone.
  3. Odznaka jest jednostopniowa:
    - Stopień: miasto Lubliniec (kolor zielony)
  4. Okres zdobywania odznaki: od lipca 2024r.

II   Warunki zdobywania odznaki

  1. Ubiegający się o odznakę powinien udokumentować swoją obecność we wszystkich 8 miejscach i obiektach wykazanych poniżej, a związanych z druhem Konradem Mańką, wykonując zdjęcia, na których poza obiektem będzie także osoba zdobywająca odznakę.
  2. Zdjęcia te należy zamieścić w dokumencie w formacie pdf.
  3. Weryfikację zgłoszeń prowadzi Komisja Historyczna Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, e-mail: hot.lubliniec@gmail.com
  4. Opłata za odznakę wynosi – 3 zł (odznaka)

Link do biogramu druha Konrada Mańki
kliknij poniższe zdjęcie

konrad1a2020 1

Miejsca w Lublińcu związane z druhem Konradem Mańką:

1. Żwirki i Wigury 21 -  dom, w którym mieszkała rodzina Mańków.

hotkonra1

2. ul.Damrota 11, dom w którym mieszkał Konrad Mańka z rodziną w czasie okupacji, tu został aresztowany przez lublinieckie gestapo.

hotkonra1a

3. Stalmacha 14 - dawny budynek Szkoły Powszechnej, do której uczęszczał Konrad Mańka, oraz przy której prowadził drużynę harcerską.

hotkonra1a4k

4. Stalmacha 90 - obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Konrada Mańki, dawniej Śląski Zakład dla Głuchoniemych, gdzie Konrad Mańka pracował jako stolarz, oraz gdzie prowadził drużynę harcerską.

hotkonra1a4

5. Rynek lubliniecki - być może to tutaj Konrad Mańka składał swoje przyrzeczenie harcerskie. W 1945r. rynek otrzymał imię Konrada Mańki.

hotkonra1a4j

6. Cmentarz parafialny przy ulicy Powstańców Śląskich - tu, przy grobie Nikodema Jaronia, Konrad Mańka przyjmował harcerzy i harcerki do prowadzonej przez siebie podczas okupacji - Organizacji Orła Białego.

konradoskar20234k8

7. Budynek więzienia przy ulicy Sobieskiego 6 - to w tym budynku od 18 grudnia przetrzymywany był Konrad Mańka, po czym został przewieziony do więzienia w Opolu, a następnie w Katowicach. gdzie został zamordowany przez Niemców 14 lipca 1942r.

konradoskar20234kfg

8. Pomnik na Placu Pawła Golasia - Konrad Mańka zginął zamordowany w więzieniu w Katowicach, nieznane jest miejsce pochówku jego ciała. W 2018r. na jednej ze ścian pomnika, który się znajduje przed Jednostką Wojskową - zawieszono tablicę pamiątkową poświęconą harcerzom i harcerkom Hufca ZHP Lubliniec, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Na tablicy znajduje się także Konrad Mańka.

 

Plakietka, którą otrzymuje harcerz, harcerka lub zuch za zdobycie odznaki HOT - Śladami druha Konrada Mańki, zaprojektowana przez druhów Oskara i Seweryna

konradoskar20234khk