Jubileusze OH

Robert Maksara

Robert Maksara (Maxara) urodził się 26 listopada 1910 w Lublińcu. Był siódmym dzieckiem, z jedenastki urodzonych, związku Jakuba Maxary i Franciszki zd. Koschyk. Rodzina ta prowadziła w początkach XX wieku mały skład węgla, w Lublińcu na terenie swojej posesji między ulicą Mickiewicza, a Ogrodową.

maxarazrodzina2917
Robert Maksara wraz z rodziną
stoi drugi w tylnym rzędzie

Należał do I Meskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki. Jako jeden z pięciu jej członków uczestniczył w kolonii harcerskiej zorganizowanej przez Chorągiew Śląską latem 1924 r. w leśniczówce w Czarnym Lesie, pod Lublińcem. Żołnierz 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu. Służył w pułku od kwietnia 1932 roku. Zginął w niejasnych okolicznościach podczas służby - 10 marca 1933 roku w wieku 22 lat. Robert Maksara został pochowany na cmentarzu wojskowym w Lublińcu przy ulicy Stalmacha. Niestety nie ma możliwości zidentyfikowania jego grobu.

maksarazdjecie20178rt
Robert Maksara