Robert Maksara

Robert Maksara (Maxara) urodził się 26 listopada 1910 w Lublińcu. Był siódmym dzieckiem, z jedenastki urodzonych, związku Jakuba Maxary i Franciszki zd. Koschyk. Rodzina ta prowadziła w początkach XX wieku mały skład węgla, w Lublińcu na terenie swojej posesji między ulicą Mickiewicza, a Ogrodową.

maxarazrodzina2917
Robert Maksara wraz z rodziną
stoi drugi w tylnym rzędzie

Należał do I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki. Uczestnik obozu harcerskiego zorganizowanego w Nadleśnictwie Czarny Las pod Lublińcem w 1925r. Bohater książki Michała Mędlewskiego "Tajemnica Czarnego Lasu" - pseudonim "Chudy".

Żołnierz 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu. Służył w pułku od kwietnia 1932 roku.

maksarazdjecie20178rt
Robert Maksara

Zginął w niejasnych okolicznościach podczas służby - 10 marca 1933 roku w wieku 22 lat. Robert Maksara został pochowany na cmentarzu wojskowym w Lublińcu przy ulicy Stalmacha. Niestety nie ma możliwości zidentyfikowania jego grobu.

cmentarzmaksara2019rfr
Cmentarz wojskowy w Lublińcu - widok współczesny