Biografie Harcerskie

Anna Proszowska (Stanusz) urodziła się 23 lipca 1904r.

12proszowaks201845
Druhna Anna Proszowska (Stanusz), po lewej stronie
pieczątka Żeńskiej Drużyny im. Marii Konopnickiej w Piekarach Śl.

W 1920 roku zatrudniona została w Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu.

proszowskakomisariat
Druhna Anna Proszowska, zaznaczona strzałką
w wydziale prasowym Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu

proszowskakomis1920
Anna Proszowska - stoi w środku po lewej stronie
wśród pracowników Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu w 1920r.

W tym czasie z polecenia druhny Wandy Jordanówny, a na prośbę ówczesnego drużynowego męskiej drużyny harcerskiej w Piekarach Śląskich - druha Alfonsa Kurzacka, założyła Żeńską Drużynę Harcerek im. Marii Konopnickiej w Piekarach Śląskich. W sierpniu 1922r. została zatrudniona jako maszynistka i stenotypistka w szpitalu psychiatrycznym w Lublińcu przez działacza plebiscytowego i dyrektora tegoż szpitala doktora Emila Cyrana.

cyranszymala2015
Doktor Emil Cyran, drugi od lewej
wielki przyjaciel harcerzy, dyrektor szpitala psychiatrycznego

W latach 1922-1924 druhna Proszowska dojeżdżała do pracy harcerskiej z Lublińca do Piekar Śląskich. Wkrótce, z polecenia druhny Wandy Jordan w 1923 roku założyła pierwszą drużynę harcerek w Lublińcu. Drużyna ta w 1924r. przyjęła nazwę I pozaszkolnej Żeńskiej Drużyny Harcerek im. "Dębów". Druhna Proszowska trafiła na podatny grunt i drużyna zaczęła funkcjonować z dużym rozmachem. W swojej pracy harcerskiej często korzystała z ze śpiewnika "Zbiór starych górnośląskich pieśni ludowych z nutami według Dr. med. Rogera" oraz "Książeczką dla katolickiego Ludu Polskiego" - księdza Konstantego Damrota. Zastępowymi w tej drużynie w pierwszych latach jej funkcjonowania były Władysława Kiser i Helena Pilarska. Ta ostatnia przejęła w 1925 roku obowiązki od Anny Proszowskiej, która po wyjściu za mąż zrezygnowała najpierw z prowadzenia drużyny, a następnie z harcerstwa w ogóle.

Druhna Anna Proszowska - Stanusz zmarła 27 listopada 1996r.

Na podstawie:
Wspomnienia - Anna Proszowska