Biografie Harcerskie
Zbigniew Kryska urodził się 12 października 1921. Jego ojcem był Jan Franciszek Kryska - żołnierz I Brygady Józefa Piłsudskiego, oficer 74 GPP, zaś matką Delfina Wiktoria z domu Gmaj.
W wieku 6 lat (w 1927r.) mały Zbyszek przeprowadził się wraz ze swoją rodziną do Lublińca. Powodem przeprowadzki był przydział do 74 Pułku Piechoty w Lublińcu jaki otrzymał ojciec, który po przyjeździe do Lublińca pełnił w Pułku funkcję dowódcy kompanii oraz oficera Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego.
Zbigniew najpierw był uczniem Szkoły Powszechnej nr 1 w Lublińcu, a następnie uczęszczał do lublinieckiego Gimnazjum. Tam też działał w I Męskiej Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki.
Zimą 1938r. wraz ze swoimi przyjaciółmi z harcerstwa, wśród których byli: Franciszek Motak, Jerzy Żak, czy Jan Goldberg wystąpił w harcerskich jasełkach. Niestety nie wiemy kogo w tych jasełkach zagrał.
Najprawdopodobniej wraz z ojcem - latem 1938r. przeniósł się do Warszawy. Znów powodem przeprowadzki była zmiana przydziału ojca - tym razem otrzymał on fukcję - oficera do prac specjalnych w Państwowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Warszawie.
W czasie wojny Zbigniew Kryska - (prawdopodobnie podczas łapanki) został aresztowany i osadzony w więzieniu na Pawiaku,
a następnie - 23 grudnia 1943r - wraz z 42 innymi więźniami - rozstrzelany przez Niemców przy ulicy Górczewskiej róg Płockiej. Rodzina po śmierci Zbigniewa przeprowadziła się do Krakowa.
Młodszym bratem Zbigniewa Kryski był Sławomir Kryska (ur. w Lublińcu 8 października 1935r.) - polski poeta, prozaik, dziennikarz i scenarzysta, długoletni redaktor miesięcznika „Poezja” i dwutygodnika „Współczesność”. Autor taki powieści jak: "Hełm z papieru", "Romek i czarownice", "Wielki mecz"
Książki Sławomira Kryski ilustrowane przez Bohdana Butenko
czy wydana w ramach serii z Tygrysem "Śmierć na drodze".
"A gdy dzieci zapomną, że mieszkały w schronach
że widziały dni straszne,
ponure i krwawe.
Niech tylko to jedno
pamiętają o nas,
żeśmy padli za wolność
aby była prawem".
wiersz autorstwa - Sławomira Kryska
Na podstawie:
Marek Cisek - W kącie, czy na froncie. Kęty wokół legendy legionowej. Kęty 2013r.
Władysław Broniewski - Straceni na ulicach miasta. Książka i Wiedza. Warszawa 1970r.
Regina Domańska - Pawiak. Więzienie Gestapo: kronika 1939-1945. Książka i Wiedza. Warszawa 1978r.
Zdjęcia:
Wikipedia
https://polona.pl/
Archiwum Zespołu Szkół nr 1 w Lublińcu